خانه / دسته‌بندی نشده / بایدها و نبایدهای میزبانی جام جهانی کشتی فرنگی توسط ایران

بایدها و نبایدهای میزبانی جام جهانی کشتی فرنگی توسط ایرانبه گزارش ایرنا، اتحادیه جهانی کشتی روز سه شنبه 22 اسفند ماه جاری در نامه ای به فدراسیون کشتی به دلیل آنچه «شرایط کشتی ایران» نام برده، میزبانی جام جهانی کشتی را یک طرفه پس گرفت.
این اتحادیه اعلام کرده که با این شرایط امکان برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی در روزهای 23 و 24 فروردین ماه سال 97 در اهواز فراهم نیست و این موضوع را به فدراسیون های ملی کشورهای شرکت کننده در جام جهانی یعنی روسیه، ترکیه، گرجستان، آلمان، ارمنستان، مجارستان و قزاقستان نیز اعلام کرده است.
از سوی دیگر فدراسیون کشتی نیز متقابلا اعلام کرد که به دلیل گرفتن میزبانی جام جهانی کشتی فرنگی از ایران، تیم ملی کشتی آزاد هم به دلیل جلو آمدن زمان برگزاری انتخابی تیم ملی نمی تواند در مسابقات جام جهانی کشتی آزاد در آمریکا شرکت کند.
طی هفته های گذشته کشتی به دلیل برخی موضوعات از جمله استعفای رسول خادم به عنوان رییس فدراسیون، انسجام و همدلی خود را از دست داد و این فرصت خوبی برای اتحادیه جهانی بود تا ضمن گرفتن میزبانی جام جهانی کشتی فرنگی، آن را در زمان دلخواه خود برگزار کند، موضوعی که به نظر می رسد اتحادیه جهانی تا زمانی که خادم به عنوان رییس فدراسیون و یکی از اعضا هیات رییسه پرقدرت در راس کار قرار داشت، اجازه چنین کاری را به خود نمی داد و متاسفانه از فضای ایجاد شده در کشتی و ورزش کشورمان در این برهه نهایت استفاده را برد.
با این وجود مسوولان وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک در اقدامی شایسته با ارسال نامه ای به اتحادیه جهانی کشتی و هفت کشور شرکت کننده، تمام قد از میزبانی کشورمان از جام جهانی کشتی فرنگی دفاع کرد و از آمادگی کامل ایران برای برگزاری جام جهانی خبر دادند و حتی جلسه هماهنگی برگزاری جام جهانی کشتی در وزارت ورزش و جوانان برگزار شد و روز گذشته (پنجشنبه) شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک گفت و گوی یک ساعته ای را با «نناد لالوویچ» رییس اتحادیه جهانی کشتی داشت.
در این گفت و گو که متن آن در رسانه ها انتشار یافت، لالوویچ با توجه به درخواست مسوولان ورزش کشورمان، میزبانی جام جهانی را به کشورمان داد، اما زوایای جدیدی از ناهماهنگی و نبود انسجام در ورزش کشور در سطح بین المللی را نیز روشن ساخت.
فدراسیون کشتی بعد از درخواست اتحادیه جهانی کشتی که توضیحاتی در مورد استعفاء رسول خادم را خواسته بود، علیرغم همه مسایل و مشکلات موجود می توانستند در ابتدا موضوعات و مشکلات بر سر راه جام جهانی را به اطلاع وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک برسانند تا ضمن در جریان گذاشتن مشکلات،حداقل آنها را پیش از اطلاع اتحادیه جهانی در جریان کار قرار می دادند تا بعد از گرفتن میزبانی، نیاز به این همه پیگیری و به زبانی ساده تر خواهش و التماس از رییس اتحادیه جهانی پیش نیاید تا میزبانی مسابقاتی که کشورهای دیگر هیچ اشتیاقی برای برگزاری آن ندارد را برای کشورمان بگیریم.
اتحادیه جهانی پیش از این و بنا به درخواست کشورهای اروپایی از فدراسیون کشتی درخواست کرده بود به دلیل نزدیکی جام جهانی کشتی فرنگی در اهواز (30 فروردین)، پیکارهای قهرمانی اروپا (اواسط اردیبهشت در داغستان روسیه)، جام جهانی را آذر ماه برگزار کند (اواخر سال 2018 میلادی) و حتی ایران را تهدید کرده بود چنانچه با این درخواست موافقت نکند، میزبانی را از ایران خواهد گرفت.
فدراسیون کشتی نیز ضمن مخالفت با این طرح به دلیل پر بودن برنامه های فدراسیون، به اتحادیه جهانی پیشنهاد کرد این مسابقات بعد از جام جهانی کشتی آزاد و در روزهای 22 و 23 فروردین برگزار شود تا نظر کشورهای اروپایی نیز تامین گردد که اتحادیه جهانی با پیشنهاد ایران موافقت کرده بود، اما متاسفانه مسایل به وجود آمده در رشته اول ایران سبب شد تا اتحادیه جهانی که منتظر بهانه و فرصت بود این میزبانی را از کشورمان بگیرد.
هر چند لالوویچ رییس صربستانی اتحادیه جهانی کشتی با برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی در ایران موافقت کرده اما در صحبتی که با دبیرکل کمیته ملی المپیک داشت تعیین زمان آن را نیازمند مذاکره دانسته و به هر ترتیب به نظر می رسد اتحادیه جهانی در این گیر و دار ضمن تامین نظر کشورهای اروپایی به خصوص روسیه، ایران را نیز مجاب خواهد کرد تا جام جهانی را در آذر ماه (اواخر سال 2018 میلادی) برگزار کند.
ایران پیش از این شش مرتبه در سال های 1997، 2005، 2013، 2014 و 2015 در تهران، 2016 در شیراز و 2017 در آبادان میزبان جام جهانی کشتی فرنگی بود و در سال های اخیر فدراسیون کشتی ضمن برعهده گرفتن میزبانی های جام جهانی با برگزاری تورنمنت های مختلف بین المللی جام کودک، جام شاهد، جام جهان پهلوان تختی، ابداع جام باشگاههای کشتی آزاد و فرنگی جهان و میزبانی از این رقابت ها به عنوان یکی از قطب های اصلی کشتی جهان که در جهت توسعه این رشته به یاری اتحادیه جهانی شتافته بود، فعالیت می کرد و نقش اساسی در ماندگاری این رشته در بازی های المپیک داشت و هزینه های کلانی نیز صرف برگزاری این مسابقات شده بود که به نظر می رسد این تعامل و همکاری با اتحادیه جهانی و به خصوص میزبانی های متعدد جام های جهانی کشتی و باشگاههای جهان که سایر کشورها هیچگونه رغبتی برای برگزاری آن ندارد، باید مورد بازنگری جدی قرار گیرد.
اتحادیه جهانی کشتی نیز در این شرایط نشان داد که هنوز تحت سیطره برخی از کشورها از جمله روسیه است که نمی توانند موفقیت ها و فعالیت های چشمگیر کشتی کشورمان را ببینند، چرا که براساس نامه حمید بنی تمیم نایب رییس فدراسیون کشتی، کشورمان از میزبانی جام جهانی به هیچ عنوان کناره گیری نکرده بود و این اتحادیه همانطور که اشاره شد منتظر فرصتی بود تا جام جهانی را در فروردین ماه برگزار نکند تا نظر کشورهای اروپایی به خصوص روسیه تامین شود.
به هر ترتیب شرایط این روزهای کشتی نشان داد که ادامه این روند به طور حتم، نتایج غیر قابل جبرانی را برای رشته اول ایران در مسابقات پیش رو همچون بازی های آسیایی و پیکارهای قهرمانی جهان در هر چهار رده سنی نوجوانان، جوانان، زیر 23 سال و بزرگسالان رقم خواهد زد و با توجه به تعهد و رای قاطع مجمع عمومی فدراسیون کشتی به رسول خادم در مجمع انتخاباتی فدراسیون در دی ماه، او در چنین شرایط سختی که کشتی کشورمان با آن روبرو است باید به صحنه بازگردد و برنامه های خود را ادامه روند موفقیت ها پی بگیرد.
باید بپذیریم نتیجه ضعیف تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران در رقابت های قهرمانی آسیا، به هیچ عنوان واقعیت کشتی ایران نیست و این تیم ها با وجود تغییر نسل در چند ماه باقیمانده تا بازی های آسیایی 2018 جاکارتا و پیکارهای قهرمانی جهان در بوداپست مجارستان با برگزاری اردوهای آماده سازی و حضور در تورنمنت های بین المللی می توانند پیام آور شادی برای مردم ایران باشند.
از سوی دیگر برخی مشکلات ورزشکاران کشورمان در سطح بین المللی از دیگر موضوعاتی است که سبب شد، کشتی این روزها دستخوش برخی حوادث شود که باید بپذیریم موضوع محرومیت و تعلیق کشتی و حتی ورزش ایران بسیار جدی است و به طور حتم نناد لالوویچ رییس اتحادیه جهانی کشتی در گفت و گوی تلفنی روز گذشته خود با شاهرخ شهنازی این موضوع را گوشزد کرده است.
تیم ملی کشتی فرنگی ایران تاکنون 5 بار در سال های 2010 ایروان ارمنستان، 2011 مینسک بلاروس ، 2012 سارانسک روسیه و 2014 تهران و 2016 شیراز عنوان قهرمانی را از آن خود کرده است.
ملی پوشان ایران طی دو نوبت در سال های 2013 تهران و 2004 تفلیس نایب قهرمان شدند و در سال های 2015 تهران، 2008 سمباتهی مجارستان و 2005 تهران تیم کشورمان به عنوان سوم دست یافته است و در مسابقات سال 1997 تهران هم چهارم شد و در 1990 کوتنبورگ سوئد و 2007 آنتالیای ترکیه در جایگاه پنجم قرار گرفت.
تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان ایران برای نخستین مرتبه از سال 1997 در جام جهانی که به میزبانی کشورمان برگزار شد، شرکت کرد و در جایگاه چهارم قرار گرفت و در سال های 2001، 2002، 2003، 2006 و 2009 در جام جهانی حضور نداشت.
ورزشی**1067**1597انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.