خانه / دسته‌بندی نشده / بیداری از «خواب مرگ» با ورزش

بیداری از «خواب مرگ» با ورزشبه گزارش ایرنا ،بیماری ام اس یک بیماری مغزی است که بیش از دو میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.در بیماری ام.اس سیستم ایمنی بدن (گلبول های سفید) که وظیفه دفاع از بدن در مقابل ورود ویروس ها و باکتری ها را دارد به اشتباه شروع به آسیب رساندن به سلول های عصبی خودی نموده و بر روی اکسون سلول عصبی، برجستگی هایی به نام «پلاک» ایجاد می کند که این برجستگی ها مانع انتقال پیام شده و کار اعصاب را مختل می سازد و در نتیجه مرکز عصبی قدرت کنترلی خود بر بدن را تقریباً از دست می دهد و در این شرایط بدن دچار فلج و ناتوانی می شود که در این حالت می گویند فرد دچار بیماری خود ایمنی ام. اس شده است.
«محمد صادق پرواس» روز یکشنبه در پایان رقابت های تیراندازی مبتلایان ام اس (MS) در گفت وگو با خبرنگار ورزشی ایرنا در مورد سال ها جنگیدن با این بیماری خطرناک اما قابل کنترل گفت: در مرکز کنترل مخابرات کار می کردم و استرس زیاد کارم یکی از عوامل ابتلایم به این بیماری بود.
این تیرانداز 62 ساله ادامه داد: بیماری ام اس رخوتی عجیب در انسان ایجاد می کند و اگر این حالت بر بیمار غلبه کند، اندک اندک توان عضلانی فرد مبتلا تحلیل می رود، اما اگر برعکس بیمار بتواند با ورزش این رخوت را کاهش دهد ، جدا از اینکه باید مرتب از قرص و داروهای خاص این بیماری استفاده کند یک زندگی کاملا عادی را تجربه خواهد کرد.
وی گفت: کمی فعالیت های ورزشی ام موجب خواب عضلاتم شده بود به گونه ای که مجبور به استفاده از عصا بودم و با لکنت خیلی زیاد صحبت می کردم اما از 14 ماه قبل با جدی شدن فعالیت های ورزشی از جمله تیراندازی عصا را کنار گذاشتم و بدون هیچ لکنتی با خانواده و دوستانم صحبت می کنم.
این ورزشکار مبتلا به ام اس یادآور شد: یکی از مشکلات جدی بیمار ام اس ناکافی بودن اطلاعات در خصوص این بیماری است. حتی پزشکان نیز به دلیل داشتن مراجعان زیاد و وقت کم فرصتی برای ارایه راهکارهای درست به بیماران را ندارند، بنابر این بیمار با توجه به ماهیت بیماری و رخوت طبیعی بدن کاری جز مصرف به موقع دارو انجام نمی دهد و اندک اندک عضلات بیمار رو به تحلیل رفته و فعالیت های مختلف بدن از جمله راه رفتن و کنترل دست ها و حتی صحبت کردن برایشان سخت می شود.
پرواس ادامه داد: این درحالی است که اگر هر بیمار ام اس فعالیت ورزشی را روزانه با پنج دقیقه تمرینات ورزشی بویژه ورزش های کششی آغاز کند و در نهایت این فعالیت را به روزی 20 دقیقه برساند، می تواند ابتدا با کمک عصا از تخت و ویلچر جدا شده و به مرور حتی بدون استفاده از عصا به زندگی روزمره خود بپردازد.
وی از بیماران ام اس در همه سنین خواست ورزش کردن یا به عبارتی حرکات کششی و نرمش را با گرفتن زمان انجام دهند زیرا به دلیل سستی بدن، همیشه زمان را اشتباه گرفته و حتی با کمتر از پنج دقیقه شروع می کنند و این اصلا خوب نیست.
این تیرانداز مبتلا به ام اس اضافه کرد: بیماران ام اس با توجه به امکانات موجود بهتر است در مورد بیماری خود مطالعه و باور کنند بهترین راه رهایی از خواب منجر به مرگ عضلات با ورزش کردن میسر است.
پرواس در ادامه خاطر نشان کرد: هزینه های درمان این بیماری یعنی تهیه قرص و آمپول های آن برای بیشتر بیماران سخت است و اگر قرار باشد برای فعالیت در رشته های مختلف هزینه هم پرداخت کنند این مساله فشار زیادی برای خانواده ها خواهد داشت و چه خوب است که مسئولان ورزشی در هماهنگی با مراکز ورزشی شرایط برای فعالیت رایگان این بیماران را فراهم کنند تا در نهایت هزینه های کمتری به سیستم سلامتی کشور وارد شود.
«رضا اسفندارمز» دیگر تیرانداز مبتلا به ام اس نیز در حاشیه این رقابت ها به خبرنگار ایرنا گفت: 10 سال است که به این بیماری مبتلا شده ام، اما از وقتی فعالیت های ورزشی از جمله تیراندازی را آغاز کرده ام روحیه ام به طرز عجیبی شاداب شده و شخصا همه فعالیت هایم را انجام می دهم.
وی ادامه داد: متاسفانه بیماری ام اس، جزو بیماری های ناشناخته برای مردم است و حتی برخی تا پیش از حضور بیماران ام اسی در برنامه «خندوانه » بسیاری از مردم تصور می کردند که این بیماری مسری است و اگر با شما در مراکز ورزشی یا سایر اماکن عمومی باشند شانس ابتلا به این بیماری را خواهند داشت.
اسفندارمز از وزارت ورزش و جوانان خواست تا با حمایت از فدراسیون های مختلف شرایط را برای استفاده بیماران خاص ازجمله مبتلایان ام اس فراهم کند تا ضمن کاهش الام بیمار، هزینه های درمان را نیز کاهش دهد و فشار مالی کمتری به حوزه بهداشت و درمان و بیمه ها وارد شود.
رقابت های تیراندازی ویژه مبتلایان به ام اس امروز (یکشنبه ) به مناسبت روز جهانی این بیماری در سالن 50 خط آزادی با حضور 35 تیرانداز زن و مرد در رشته تفنگ برگزار شد.
ورزشی **1828**1368انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.