خانه / دسته‌بندی نشده / تفسیرهای غلط از قوانین کتاب باید کاهش یابد/کاهش محسوس مجوز انتشار کتاب

تفسیرهای غلط از قوانین کتاب باید کاهش یابد/کاهش محسوس مجوز انتشار کتاببه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محسن جوادی عصر یکشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیران قدیم و جدید دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به وظایف دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گفت: این دفتر بخش دشوار وزارتخانه است زیرا برخی از قوانین آن مورد تفسیر قرار گرفته و این موضوع موجب سختی در تصمیم‌گیری‌ها می‌شود.
وی با اشاره به ابعاد شخصیتی و وجودی مدیر کل قدیم دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی، افزود: بارزترین ویژگی محمد سلگی را باید تعامل انسانی و رفتار اخلاقی او دانست که همیشه در مواجه با ارباب رجوع روی خوش نشان می داد.
وی افزود: ناشرانی هم که با او گفت‌ و‌گو داشتند همواره از حسن سلوک وی تعریف می‌کردند.
به گفته معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول مدت حضور او در این جایگاه شاهد عملکرد خوبی در این حوزه بوده و تحولات خوبی در این حوزه انجام گرفت.
جوادی در عین حال اظهار داشت: رفتن وی از مجموعه حوزه کتاب و کتابخوانی برای ما اندوهناک است اما از سوی دیگر خوشحالیم که وی در پژوهشگاه فرهنگی حضور یافته و می‌توانند یاریگر ما در پژوهش‌ها باشد.
وی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های مرادی‌نیا مدیر کل جدید دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی گفت: او نیز خوش برخورد و خوش رو بوده و امیدوارم همان تعاملات را در مجموعه شاهد باشیم.

** 95درصد کتاب‌ها یک ماهه مجوز می گیرند

در این مراسم مدیر کل سابق دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی نیز با اشاره به اقدامات انجام شده در دوره فعالیت خود گفت: سرعت دادن به صدور مجوزها، واگذاری مجوزها، شفاف‌سازی قواعد و ضوابط نشر، ایجاد ساختارهای جدید، آموزش نیروها، توجه به نیروهای درون مجموعه، توزیع توکن (نشان ایمنی) در میان ناشران، ایجاد هیات‌های نظارت در استان‌های جدید، ایجاد کمیته تجدید نظرو تاسیس کمیته جریان سازی از جمله اقداماتی بودند که در این سه سال مورد توجه قرار گرفتند.
محمد سلگی با اشاره به کاهش بازه زمانی صدور مجوز برای کتابها به یکماه خبر داد و گفت: 95درصد مجوز کتابها در زمان یکماهه صادر شده است.

** صدور200هزار مجوز انتشار در سه سال گذشته

وی در ادامه با اشاره به چاپ و انتشار تعداد کتاب در این دفتر، افزود: در این سه سال بیش از ٢٠٠ هزارمجوز کتاب صادر شد که معدل سالانه آن٧٠ هزار کتاب در سال است.
سلگی اضافه کرد: این تعداد انتشار و ارائه مجوز کتاب نشان از حجم کار و فعالیت در اداره کتاب دارد.
مدیر کل سابق دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی همچنین تاکید کرد: تلاش ما در این دفتر این بوده که به انجام کار سرعت بخشیده و امور مربوط به ارائه و انتشار مجوز کتابها بدون کمتر مشکل و ایرادی انجام شود.

* در مسیر قانون و اخلاق گامی برای اعتلای صنعت نشر برمی داریم

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در ادامه این مراسم مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به حضور خود در این دفتر تصریح کرد: با پذیرش این مسئولیت تلاش خواهم کرد در مسیر قانون و اخلاق حرکت کنم و گامی برای اعتلای صنعت نشر بردارم.
جواد مرادی‌نیا با تشکر و قدردانی از حسن اعتماد و واگذاری این مسئولیت به وی ابراز امیدواری کرد همگان دست در دست هم برای بتوانند گامی موثری به مانند گذشته این دفتر بلکه مضاعف تر برداشته شود.
در پایان این مراسم ضمن تشکر و قدردانی از محمد سلگی مدیر کل سابق دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی حکم شروع بکار جواد مرادی نیا توسط معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به وی ابلاغ شد.
فراهنگ ** 1355** 1823 خبرنگار: علی اکبر قزوینیان ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.