خانه / دسته‌بندی نشده / تقویت ارتباط با وزارت علوم/ سند روابط بین المللی علمی نهایی می شود

تقویت ارتباط با وزارت علوم/ سند روابط بین المللی علمی نهایی می شودبه گزارش عصر سه شنبه خبرنگار علمی ایرنا، منصور کبگانیان در پایان یکصدمین جلسه ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران گفت: عملکرد ستاد در سه حوزه تدوین اسنادملی و سیاست، اجرایی سازی سند و پایش و رصد شاخص های علم و فناوری گزارشی داده شد.
وی ادامه داد: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ماموریت معاونت های ذیل حوزه وزیر برای ارزیابی پیشرفت سند نقشه جامع علمی کشور خبر داد و به نظر می رسد ارتباط ما با وزارت علوم فعال تر می شود.
کبگانیان با اشاره به گزارش دبیر هیات عالی جذب اساتید در این جلسه اضافه کرد: بر اساس این گزارش بیش از 90 درصد سند مربوطه اجرایی شده و استخدام اعضای هیات علمی تسریع یافته است. همچنین معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گزارشی از روند اقدامات در ستادهای این معاونت داد.
وی گفت: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم ضرورت تدوین روش شناسی ارزیابی نقشه جامع علمی کشور را به صورت علمی خواستار شد تا عدد و رقم به جامعه اعلام کنیم.
استاد دانشگاه امیرکبیر به تدوین سند روابط علمی بین الملل جمهوری اسلامی ایران در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور اشاره کرد و افزود: این نقشه تمام بندها در حضور رییس جمهوری طرح و آخرین بند در جلسه هفته آینده عنوان می شود، با چالش های موجود در علم و فناوری، علم حوزه راهبردی شده است.
وی ادامه داد: ایران به آسانی دستاوردهای علمی خود را به جهان صادر کرده است ولی امروز که دانشمندان ما برای شرکت در همایش های علمی می روند مشکل هایی دارند، این سند روابط کشور ما را با خارج تسهیل می کند. دستگاه های علمی، امنیتی و وزارت خارجه در شکل گیری آن کمک می کنند و آخرین ماده جلسه آینده خواهد بود.
کبگانیان به موضوع اشتغال دانش آموختگان اشاره کرد و گفت: در حضور روسای سه قوه این موضوع مطرح و تاکید رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی این بود که شورای عالی اشتغال برای عموم وجود دارد ولی در مورد اشتغال دانش آموختگان ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور وظیفه دارد.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در مورد وجود آماری دقیق از میزان بیکاری دانش آموختگان توضیح داد: معاون مرکز آمار در جلسه تاکید کرد مشکلات هماهنگی بین مرکز آمار و سایر دستگاه ها هست که نمی توان آمار دقیقی از این موضوع داد.
وی تاکید کرد: ساماندهی نظام سنجش و پذیرش دانشجو نیز از وظایف ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور است؛ پیشنهاد ما جدا شدن سنجش از پذیرش است از 4 سال قبل روی آن کار کارشناسی کرده ایم و باید در جلسه روسای ستاد سه قوه طرح و قبل از آن در جلسه های ستاد نهایی شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به گزارش آمایش آموزش عالی اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت گزارش رسمی مربوطه را داده و وزیر علوم از ارائه گزارش به زودی خبر داد و کمیسیون آمایش آموزش عالی که یکی از کلیدی ترین مطالب است، فعال می شود.
وی با ابراز نگرانی در مورد دانشجویان دکتری تاکید کرد: بار دیگر در این مورد نگرانی خود را به وزیر علوم منتقل کردیم و وزیر علوم قول مساعدت دادند. شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند با هماهنگی دستگاه های مختلف از جمله سازمان مدیریت، وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری این مشکل را حل کند؛ مهم تدوین آیین نامه و چگونگی حمایت از این دانشجویان است.
کبگانیان گفت: موضوع مالکیت فکری را هم شروع کرده ایم هنوز به نتیجه نرسیده است به مشارکت بیشتر دولت و قوه قضاییه نیاز است‌. در مجموع اجرای نقشه جامع علمی کشور دز حوزه تولید علم و فناوری رضایت بخش و آموزش عالی و آمایش و بهره برداری از دانش آموختگان هنوز کافی نیست.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد میزان اجرایی شدن نقشه جامع علمی کشور توسط دستگاه های‌ مختلف توضیح داد: دستگاه های مختلف گزارش هایی از میزان اجرایی شدن نقشه داده اند.
علمی**9157
خبرنگار: منصوره شوشتری**انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.