خانه / دسته‌بندی نشده / حضور نایب رییس فدراسیون بین المللی وزنه برداری نقطه روشن جام فجر

حضور نایب رییس فدراسیون بین المللی وزنه برداری نقطه روشن جام فجربه گزارش ایرنا، سومین دوره رقابت های وزنه برداری بین المللی جام فجر (یادواره سردار شهید عزیز الماسی) با حضور 10 تیم افغانستان (دو وزنه بردار)، بنین (سه وزنه بردار)، گرجستان (سه وزنه بردار)، ایران، نپال (3 وزنه بردار)، صربستان (دو وزنه بردار)، سریلانکا (چهار وزنه بردار)، تاجیکستان (دو وزنه بردار)، آمریکا (یک وزنه بردار) و یمن (یک وزنه بردار) و مجموع 29 وزنه بردار روزهای 17 تا 19 اسفند در ورزشگاه امام رضا (ع) شهرک نفت در اهواز برگزار می شود.
البته نبودن کشورهای قدرتمند وزنه برداری جهان در این پیکارها که جوایز دلاری نیز برای قهرمانان در نظر گرفته شده، خود جای سوال دارد که در صورت حضور حداقل تعدادی از کشورهای صاحب وزنه برداری، این رقابت ها از جذابیت بهتری برخوردار می شد و از سوی دیگر برغم برگزاری اردوی تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان در ماهشهر از این تیم فقط سید ایوب موسوی و علی مکوندی در جام فجر حضور یافتند.
البته زمان برگزاری جام فجر در اوایل سال میلادی است خود سبب شده که تعداد تیم های خارجی کاهش زیادی داشته باشد و با تغییر زمان آن در موقعیتی مناسب تر به طور حتم همانند نخستین دوره آن که پیش از بازی های المپیک ریو و به عنوان یکی از رقابت های گزینشی در تهران برگزار شد، به طور حتم تیم های خارجی استقبال بهتری خواهند داشت.
در این پیکارها در دسته 56 کیلوگرم تیم های شرکت کننده، نماینده ای نداشتند و مسابقات در 7 وزن برگزار می شود که مقایسه نتایج دسته های برگزار شده با مسابقات قهرمانی کشور که بهمن ماه امسال در اهواز برگزار شد، نشان می دهد که جام فجر از نظر فنی از سطح بسیار پایینی برخوردار بود و به جز تک نماینده آمریکا و سه وزنه بردار گرجستانی، سایر وزنه برداران شرکت کننده در جام فجر، تقریبا از نظر فنی هیچ حرفی برای گفتن نداشتند.
از سوی دیگر مسابقات قهرمانی کشور در سال 96 خود یکی از ضعیف ترین نتایج از نظر رکوردی طی سال های اخیر بوده است و تعداد شرکت کنندگان کم در مسابقات قهرمانی کشور و استقبال نکردن استان ها، سبب نگرانی کارشناسان این رشته شده است.
در دسته 62 کیلوگرم جام فجر که 6 وزنه بردار حضور داشتند «دریک جانسون» آمریکایی با رکورد مجموع 250 کیلوگرم، طلا گرفت و این درحالی است که یعقوب پشتونی در مسابقات قهرمانی کشور در این وزن رکورد 270 کیلوگرم را برجای گذاشته بود.
در دسته 69 کیلوگرم «گوکا چخدزه» از گرجستان با مجموع 300 کیلوگرم اول شد و در همین دسته «میرمصطفی جوادی» در قهرمانی کشور با 277 کیلوگرم طلا گرفته بود.
در دسته 77 کیلوگرم که 4 وزنه بردار حضور داشتند «محمد امین علیپور» نفر نخست جام فجر رکورد 305 کیلوگرمی را برجای گذاشت و «ایمان شاهقلیان» با 308 کیلوگرم در قهرمانی کشور اول شده بود. در دسته 85 کیلوگرم نیز که 3 شرکت کننده داشت «علی مکوندی» با 347 کیلوگرم طلا گرفت که همین وزنه بردار در قهرمانی کشور رکورد 350 کیلوگرمی را از خود بر جای گذاشته بود.
در دسته 94 کیلوگرم نیز سه وزنه بردار حضور داشتند «سید ایوب موسوی» که مدال برنز پیکارهای قهرمانی جهان را در کارنامه دارد با 380 کیلوگرم اول شد که در قهرمانی کشور موسوی با 355 کیلوگرم اول شده بود.
همچنین مسابقات دسته 105 کیلوگرم نیز با حضور 3 وزنه بردار و به اضافه 105 کیلوگرم نیز با 4 شرکت کننده از ساعت 15 امروز برگزار خواهد شد.
شاید نکته مثبت جام فجر را بتوان به حضور «اورسلا پاپاندرا» نایب رییس فدراسیون بین المللی وزنه برداری و رییس فدراسیون وزنه برداری آمریکا دانست که کلاس آموزشی را برای نخستین تیم ملی وزنه برداری بانوان ایران در اهواز برگزار کرد و این خود نوید حضور بانوان وزنه بردار کشورمان برای نخستین مرتبه در میادین بین المللی و شاید بازی های المپیک را می دهد.
پاپاندرا در این خصوص به ایرنا گفته بود که در روزهای اخیر جلسات و تعامل خوبی با فدراسیون وزنه برداری ایران در حوزه بانوان صورت گرفت که مقرر شد نیمه اول سال 97 چند مسابقه دوستانه بین دو کشور ایران و آمریکا در ایران برگزار شود تا بانوان وزنه برداری این کشور در شرایط مسابقات قرار گیرند.
نایب رییس فدراسیون بین المللی وزنه برداری با اشاره به قهرمانی تیم ملی وزنه برداری آقایان ایران در رقابت های جهانی که در کشور آمریکا برگزار شد اظهار کرد: تیم ملی وزنه برداری ایران در بخش آقایان جزو بهترین های جهان محسوب می شود که با یک برنامه ریزی صحیح می توان در بخش بانوان نیز موفق ظاهر شد. امروز روز بین المللی شدن وزنه برداری بانوان ایران است که باید این موضوع را جشن گفت و بی شک موفقیت این رشته مستلزم تلاش و زحمت وزنه برداران این کشور است.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**1067** 1701انتهای پیام /*


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.