خانه / دسته‌بندی نشده / خورش رستم پایلوت اشتغال استان حسین بشیری گیوی

خورش رستم پایلوت اشتغال استان حسین بشیری گیوی‘ استاندار بهنامجو در مراسم جشن هفته وحدت در هشجین منطقه خورش رستم را به عنوان پایلوت اشتغال استان اردبیل انتخاب کردند. منطقه خورش رستم دارای ظرفیت های بالقوه ای برای گردشگری و کشاورزی می باشد. با معرفی محورهای گردشگری و کشاورزی خورش رستم سرمایه گذاران ترغیب به سرمایه گذاری در این منطقه می شوند.در این مجال به برخی از ظرفیت های منطقه خورش رستم اشاره می شود.
هشجین بخش مرکزی خورش رستم دارای خاک حاصلخیز و همچنین از قدمت تاریخی برخوردار است اگر سد شهید پستی افتتاح شود در بخش کشاورزی هشجین متحول خواهد شد.
روستای نمهیل بواسطه آب و هوای منحصربه فرد که اکثر افراد به باغداری مشغول هستند و اولین میوه را از فروردین ماه (میوه نوبرانه) به بازار می فرستند اعم از توت، گیلاس، چاقاله بادام، انجیر . ولی متاسفانه به خاطر نداشتن راه ارتبااطی مناسب نمی توانند کلیه محصولات را به بازار روانه کنند.
روستای برنده به عنوان روستایی پر آب، قابلیت تولید میوه جات و سیفیجات فراوانی را دارد. اصلی ترین مشکل در این روستا راه ارتباطی نامناسب می باشد و به خاطر اینکه محصولات به بازار روانه نمی شود بیشتر اهالی دست به مهاجرت می زنند.
روستاهای نوده و دیز، با آبشار طبیعی و طبیعت بکر می تواند از روستاهای هدف گردشگری قرار گیرد.
روستای کزج که در حال حاضر جز روستاهای هدف گردشگری است، بواسطه معماری خاص و ماسوله ای شکل قابلیت جذب توریست را دارد. اگر راه ارتباطی این روستا اصلاح شود . گردشگران داخلی و خارجی روانه این روستا می شوند و به واقع ماسوله ای دیگر احیا می شود.
روستاهای سجهرود و زاویه و آهو و … بواسطه ییلاق و قشلاقی که به اق داغ دارند قابلیت جذب گردشگر را دارند.
در بیشتر مناطق خورش رستم افراد از قدیم الایام به جاجیم بافی با طرح سنتی منطقه مشغول هستند که اگر در این بخش سرمایه گذاری شود می توان صنایع دستی را به کشورهای منطقه صادر کرد.
طبیعت اطراف هشجین(کیوی و زاویه و نوده و جاده خلخال) قابلیت تبدیل شدن به پارک های جنگلی طبیعی را دارند.
همچنانکه استاندار بهنامجو منطقه خورش رستم را پایلوت اشتغال استان اردبیل انتخاب کرده اند اگر این امر عملیاتی شود اولا جلوی مهاجرت از منطقه خورش رستم گرفته می شود. دوما از ظرفیت های بالقوه منطقه استفاده بهینه می شود. سوما نشاط و شادابی دوباره به منطقه باز می گردد’.
خبرنگار:یعقوب شاددل** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده
7110/6016انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.