خانه / دسته‌بندی نشده / رسوایی جدید پلاتینی؛ تقلب در قرعه کشی جام جهانی 1998

رسوایی جدید پلاتینی؛ تقلب در قرعه کشی جام جهانی 1998به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی «ای اس پی ان» روز یکشنبه با درج این خبر نوشت: پلاتینی در جام جهانی 1998 به همراه «فرناند ساستره» رییس وقت فدراسیون فوتبال فرانسه، مسوولیت برگزاری این مسابقات را برعهده داشتند.
پلاتینی که در حال حاضر دوران محرومیت چهار ساله خود را از رقابت های ورزشی سپری می کند، در مصاحبه با این شبکه تلویزیونی ادامه داد: این رویای همه بود؛ کمی در مرحله قرعه کشی دست بردیم؛ ما مسوول سازماندهی و هماهنگی بازی ها بودیم و با کمی تقلب کاری کردیم که برزیل و فرانسه تا پیش از فینال به یکدیگر برخورد نکنند؛ بازی ها در خاک ما برگزار می شد و ما از این امتیازاستفاده کردیم.
وی ادامه داد: مسلما شش سال آزگار تمام تلاشمان را برای برگزاری رویدادی به بزرگی جام جهانی نکردیم که حتی نتوانیم اندکی تقلب کنیم؛ واقعا فکر می کنید بقیه این کار را نکردند؟
مطابق پروتکل (دستورالعمل) قرعه کشی از پیش منتشر شده؛ برزیل به عنوان مدافع عنوان قهرمانی در گروه (A) قرار گرفت و برغم شکست در بازی پایانی مقابل نروژ به لطف کسب دو پیروزی در برابر تیم های اسکاتلند و مراکش، به عنوان تیم نخست به مرحله حذفی صعود کرد.
فرانسوی ها نیز پیش از قرعه کشی می دانستند که در گروه (C) قرار گرفته اند، پس از شکست تیم های دانمارک، آفریقای جنوبی و عربستان سعودی به عنوان تیم اول گروه خود راهی مرحله بعد شدند.
هر دو تیم به فینال رسیدند و در آن دیدار فرانسه به لطف دو گل «زین الدین زیدان» با ضربه سر؛ با نتیجه 3- صفر پیروز و قهرمان این دوره شد.
پلاتینی افزود: کار سختی نیست؛ فرض کنید فرانسه در گروه (A) و برزیل در گروه (F) قرار می گرفتند؛ اگر هر دوی آن ها به عنوان تیم اول از گروه خود صعود می کردند، تنها در یک صورت به هم برخورد می کردند؛ آن هم در فینال بود.
روزنامه اکیپ فرانسه نیز در گزارشی به نقل از پلاتینی مدعی شد که آن ها ( پلاتینی و ساستره) می خواستند پا را فراتر گذاشته و منطقه جغرافیایی را در مرحله گروهی دخیل کنند.
ساستره در آن زمان از اینکه سیدبندی برای نخستین بار به صورت از پیش تعیین شده صورت نمی گیرد؛ اظهار گله مندی کرده بود؛ «ژائو هاولانژ» رییس وقت فیفا نیز با پیشنهاد پلاتینی و ساستره مبنی بر قرار دادن برزیل و فرانسه در گروه های مطلوبشان موافقت نمود.
براساس گزارش ها در جام جهانی 1994؛ تیم های بزرگ همچون آلمان، برزیل و ایتالیا و همچنین آمریکا به عنوان میزبان رقابت ها، با مسوولان برگزاری به منظور انتخاب شهرهای مطلوب خود برای برگزاری بازی های مرحله گروهی، مذاکراتی انجام داده بودند؛ بر این اساس به عنوان مثال ایتالیا هر سه بازی مرحله گروهی خود را در ساحل شرقی آمریکا یعنی جایی که اکثریت ساکنان آن را ایتالیایی – آمریکایی ها تشکیل می دادند؛ برگزار کردند.
در جام جهانی 1990 تیم های هر یک از سیدها با استفاده از سیستمی خودکار و با توجه به نتایجشان در جام های جهانی پیشین در گروه ها جای می گرفتند؛ این در حالی است که در جام جهانی 2006؛ قرعه کشی طوری انجام شده بود که آلمان میزبان در گروه (A) و برزیل مدعی در گروه (F) قرار گیرند بدین شکل تا پیش از فینال به یکدیگر برخورد نکنند.
فیفا تاکنون از هرگونه اظهار نظری در این خصوص خودداری کرده است.
ورزشی**3991**1368انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.