خانه / دسته‌بندی نشده / سنگ نوردی در کردستان سالن اختصاصی ندارد

سنگ نوردی در کردستان سالن اختصاصی ندارداسکندر مرادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: فدراسیون کوهنوردی شرایطی را برای دادن مجوز و تجهیزات این رشته مهیچ در نظر گرفته که در کردستان این شرایط قابل اجرا نیست.
وی با بیان اینکه طبق دستور فدراسیون باید سالن اختصاصی برای این رشته ورزشی در نظر گرفته شود، افزود: اداره کل ورزش و جوانان توانایی اختصاص چنین سالنی به هیات کوهنوردی را ندارد.
به گفته وی، در صورت اختصاص یک سالن به هیات کوهنوردی، فدراسیون تا سقف 2 میلیارد ریال برای تجهیز آن کمک می کند اما چنین سالنی با شرایطی که فدراسیون می خواهد در استان قابل تامین نیست.
رئیس هیات کوهنوردی کردستان از پیشرفت این ورزش در یک سال و نیم گذشته در استان خبر داد و گفت: با برگزاری بیش از 100 دوره آموزش تئوری و عملی و در پیش گرفتن شیوه ای منظم در کار، این هیات از رتبه 29 اکنون به زیر 10 در کشور ارتقا پیدا کرده است.
مرادی فعالیت برخی گروه های کوهنوردی استان را براساس دستورالعمل فدراسیون، غیرقانونی دانست و تاکید کرد: از طریق هیات شهرستان ها ابلاغ کرده ایم افراد واجد شرایط، اقدام به تاسیس باشگاه کنند تا فعالیت شان به صورت رسمی باشد.
وی با اشاره به اینکه تاکنون سه باشگاه کوهنوردی در کردستان ثبت شده است، یادآور شد: چند تقاضای دیگر نیز وجود دارد که در حال بررسی است.
رئیس هیات کوهنوردی کردستان به برنامه های این هیات برای توسعه این ورزش اشاره کرد و گفت: برگزاری کلاس های آموزشی با حضور مربیان مجرب در دستور کار است ضمن اینکه در گردنه تته هورامان نیز توسط مربیان مجرب کلاس های آموزش در یخ و برف برگزار می شود.
مرادی تاکید بر آموزش و توسعه باشگاه ها را از جمله برنامه های هیات کوهنوردی دانست و اظهار کرد: تلاش ما خارج کردن کوهنوری از حالت سنتی و حرفه ای کردن این ورزش مهیج است.
بیش از 2 هزار کوهنورد سازمان یافته در کردستان مشغول به فعالیت هستند.
7355/9102انتهای پیام /*


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.