خانه / دسته‌بندی نشده / صدور846 مجوز فعالیت رسانه و پیوستن15روزنامه به چرخه مطبوعات در سال 96

صدور846 مجوز فعالیت رسانه و پیوستن15روزنامه به چرخه مطبوعات در سال 96به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، براساس آمارهای هیات نظارت بر مطبوعات، از 846 مجوز صادر شده برای فعالیت رسانه ها از ابتدای امسال تاکنون، حدود 15 عنوان مربوط به روزنامه هاست که مجوز نشر آنها برای مناطق مختلف کشور و بنا بر درخواست متقاضیان صادر و فعالیتشان آغاز شده است.
این 15 نشریه تماما چاپی و به صورت روزنامه منتشر و همراه و همگام با چرخه مطبوعات کشور در جغرافیای تعیین شده چاپ و توزیع می شوند.
ولایت شرق، زنگان امروز، زنگ آخر (نخستین روزنامه ویژه دانش آموزان و کودکان)، کیش، اصفهان نیوز، اتحاد ملت، صبح خراسان رضوی، سفیر فارس، درمیان امروز، رویداد امروز، سفیر سیاست، ارمغان بیداری، نسیم بیداری، عطر یاس مرکزی و نبض امروز 15 روزنامه ای هستند که امسال با دریافت مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات، به جمع مطبوعات کشور پیوسته اند.
همچنین 831 رسانه دیگر که امسال از هیات نظارت بر مطبوعات در قالب هفته نامه، دو هفته نامه، ماهنامه، فصلنامه و پایگاه خبری مجوز فعالیت گرفته اند که به صورت چاپ کاغذی، الکترونیک، برخط، غیر برخط، الکترونیک و برخط و همچنین الکترونیک غیر برخط منتشر و در اختیار مخاطبان قرار می گیرند.
رسانه های مجوز گرفته در حوزه های عمومی و تخصصی، خبری، آموزشی، پزشکی، دانشگاهی، علمی، فرهنگی، هنری، سیاسی، اقتصادی و دیگر موضوعات منتشر می شوند.

** نگاهی به سیر تحولات در حوزه ارائه مجوز فعالیت رسانه ها در دولت تدبیر و امید
طبق اسناد و آمارهای موجود، شمار سایت‌های مجوزدار تا پیش از دولت یازدهم مجموعا 200 سایت بود که تعداد آنها با افزایش 10 برابری به بیش از دو هزار سایت رسیده است.
همچنین از مجموع مجوزهای صادر شده فعالیت نشریات از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون که رقمی حدود 13هزار و 800 مجوز است، حدود شش هزار و 800 مورد آن در دولت یازدهم و دوازدهم صادر شده است.
به این ترتیب با صدور این مجوزها، دو هزار و 56 پایگاه خبری، چهار خبرگزاری و 74 روزنامه وارد چرخه مطبوعات کشور شده اند و بقیه مجوزها به صورت فصلنامه، هفته نامه و ماهنامه بوده است.
از طرفی هم از نیمه مرداد 96 تاکنون در دولت دوازدهم برای ۱۵روزنامه، 1۰۲هفته نامه، ۹۸ دو هفته نامه، ۲۱۲ ماهنامه، 2۸ دو ماهنامه، ۳۰۱ پایگاه خبری،۱۸۴ فصلنامه، ۵۷ دو فصلنامه و ۸ سالنامه مجوز فعالیت صادر شده است.
مقایسه آمار صدور مجوز نشریات در دوره های مختلف، بیانگر توجه و اهتمام دولت تدبیر و امید برای صدور مجوز فعالیت نشریات و کاهش زمان انتظار آنهاست.

** کاهش صف انتظار صدور مجوز رسانه از سه سال به 90 روز
صدور بیش از چهار هزار مجوز فعالیت نشریات و رسانه ها و کاهش رسیدگی به تقاضای صدور مجوز آنها از 36 ماه به سه ماه در معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از دستاوردهای درخشان این دوره معاونت مطبوعاتی در دولت یازدهم و دوازدهم به شمار می آید.
با الکترونیکی شدن روند تقاضای مجوز و ثبت‌نام در سامانه ( e- resane) تمامی متقاضیان و ثبت‌نام کنندگان برای درخواست مجوز در جریان آخرین روند پرونده خود به صورت لحظه ای قرار گرفته و روند صدور و زمان آن را دنبال می کنند.
جلسات هیات نظارت بر مطبوعات به صورت مستمر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر نمایندگان و اعضا برگزار و نتیجه این جلسات برای شفاف سازی در سایت معاونت مطبوعاتی اطلاع رسانی می شود و همگان قادر هستند پس از جلسات این هیات در جریان روند مجوزهای صادره و دیگر گزارش های این جلسات قرار گیرند.
پایبندی دولت تدبیر و امید به تفکر خویش برای گشایش فضای آزادی فکر و ابراز اندیشه شاخص های دیگری است که نشانه توسعه کمی مطبوعات و رسانه در دولت های یازدهم و دوازدهم به شمار می آید.
وضعیت و تغییرات شاخص های کلیدی عملکرد معاونت مطبوعات و اطلاع رسانی وزارت ارشاد نشان می دهد که طی سالهای 92 تا 94 بیش از دو هزار و 50 نشریه در عناوین ها و حوزه های مختلف وارد چرخه رسانه های کشور شده و در فضایی آزاد و به دور از هرگونه حاشیه سازی به فعالیت می پردازند.
فراهنگ ** 1355 **1055
گزارش از: علی اکبر قزوینیان**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.