خانه / دسته‌بندی نشده / عنوان قهرمانی جهان، نقطه اوج وزنه برداری در سال 96

عنوان قهرمانی جهان، نقطه اوج وزنه برداری در سال 96به گزارش ایرنا، تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان ایران در پیکارهای قهرمانی سال 2017 جهان که آذر ماه امسال در شهر آناهایم ایالت کالیفرنیا در آمریکا برگزار شد، با کسب 509 امتیاز برای نخستین بار قهرمان جهان شد.
در این رقابت ها کیانوش رستمی یک مدال نقره در حرکت یک ضرب دسته 85 کیلوگرم، سهراب مرادی سه مدال طلا در دسته 94 کیلوگرم، سید ایوب موسوی دو برنز حرکت دو ضرب و مجموع دسته 94 کیلوگرم، علی هاشمی دو مدال طلا و یک برنز در دسته 105 کیلوگرم، بهداد سلیمی دو مدال نقره و برنز و سعید علی حسینی دو مدال نقره و یک برنز برای کشورمان به ارمغان آوردند.
علی میری و علیرضا سلیمانی عنوان هفتم دسته های 85 و 105 کیلوگرم را بدست آوردند تا در نهایت تیم ایران در بخش مردان با 5 طلا، 3 نقره و 6 برنز برای نخستین بار قهرمان جهان شود.
تیم وزنه برداری بزرگسالان ایران، دو بار پیش از این در مسابقات قهرمانی جهان موفق به کسب بهترین نتیجه تیمی شده بود، ابتدا در سال 2011 فرانسه با 495 امتیاز به مقام سومی دست پیدا کرد و دومین مرتبه نیز در رقابتهای سال2013 لهستان با 442 امتیاز به مقام سومی رسید. البته وزنه برداری ایران در مسابقات جهانی آمریکا موفق به کسب برخی رکوردها و موفقیت های دیگری نیز شد.
ایران بعد از 16 سال در دسته 94 کیلوگرم صاحب مدال طلای جهان شد. آخرین طلای ایران را قبل از سهراب مرادی، کوروش باقری در سال 2001 و در مسابقات جهانی آنتالیا به دست آورده بود. مرادی با شکستن رکوردهای دوضرب و مجموع جهان، اولین وزنه برداری بود که در مسابقات جهانی آمریکا موفق به ثبت رکورد جهانی شد. مرادی با مهار وزنه 233 کیلوگرم رکوردی را شکست که 17 سال دست نخورده باقی مانده بود.
در این دسته و برای نخستین بار یک وزنه بردار ایرانی هر سه مدال طلای دسته 94 کیلوگرم را به دست آورد. کوروش باقری در مسابقات جهانی آنتالیا صاحب دو طلا و یک برنز شده بود، اما سهراب مرادی هر سه نشان طلا را از آن خود کرد.
با درخشش سهراب مرادی و سید ایوب موسوی، بعد از شش سال، یک بار دیگر دو وزنه بردار ایرانی روی سکوهای اول و دوم جهان ایستادند. آخرین باری که این موفقیت به دست آمد در مسابقات جهانی 2011 پاریس بود که بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی دبل کردند و مدال های طلا و نقره دسته فوق سنگین را به دست آوردند.
کیانوش رستمی بعد از هفت سال بار دیگر با تک مدال از صحنه رقابت های جهانی خارج شد. رستمی در سال 2010 در مسابقات جهانی آنتالیا مدال برنز یک ضرب را به دست آورد، اما در دو ضرب و مجموع مدالی کسب نکرد. او با کسب مدال نقره یک ضرب، مجموع مدال های جهانی خود را به عدد 10 رساند و با رکورد 10مدال آندره ریباکو وزنه بردار سرشناس بلاروسی مساوی کرد.
از سوی دیگر در پیکارهای وزنه برداری قهرمانی سال 2017 جهان در آمریکا 9 کشور قدرتمند این رشته شامل چین، روسیه، قزاقستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، مولداوی، ترکیه و اوکراین به دلیل دوپینگ ورزشکارانشان در بازی های المپیک 2008 پکن و 2012 لندن به مدت یک سال از میادین بین المللی محروم شدند و در مسابقات جهانی آمریکا نیز حضور نداشتند. برخی کارشناسان اعتقاد داشتند که قهرمانی تیم ملی با نبود قدرت های برتر جهان رقم خورده است، اما ذکر این نکته ضروری است که قهرمانی ایران مزد ورزش پاکش بود که به دست آمد.
تیم ملی بزرگسالان در رقابت های قهرمانی آسیا نیز توانست در رقابت با چین با کسب 5 مدال طلا، 3 نقره و 3 برنز و 562 امتیاز عنوان قهرمانی آسیا را پس از پنج سال به دست آورد.
یکی دیگر از موفقیت های وزنه برداری ایران در سال گذشته، عنوان قهرمانی تیم جوانان ایران در ژاپن بود که با 423 امتیاز و با 2 طلا، 2 نقره و 2 برنز برای دومین سال متوالی بر سکوی نخست جهان قرار گرفت.
تیم نوجوانان ایران نیز با یک طلا، یک نقره و دو برنز در پیکارهای جهانی در کشور تایلند، با 437 امتیاز بعد از کشور چین، نایب قهرمان جهان شد.
البته تیم‌های وزنه‌برداری جوانان و نوجوانان کشورمان در رقابت‌های قهرمانی آسیا در کشور نپال به ترتیب اول و سوم شدند.

*بازگشت علی حسینی بعد از هشت سال
سعید علی حسینی وزنه بردار دسته فوق سنگین ایران و رکوردار جوانان جهان که به دلیل محرومیت 8 سال از بهترین دوران ورزشی خود را از دست داده بود، در رقابت های جهانی سال 2017 آمریکا حضور یافت.
فدراسیون بین المللی وزنه برداری اعلام کرده بود که بنابر تغییراتی که در کتاب قوانین مربوط به محرومیت های مادام العمر و برخی مجازات های آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ تدوین شده است و نیز شرایط مساعد سعید علی حسینی با این قوانین، وزنه بردار محروم فوق سنگین ایران می تواند از تاریخ ۲۴ اکتبر۲۰۱۷ (دوم آبان ۹۶) مجددا فعالیت های حرفه ای خود را در عرصه بین المللی وزنه برداری آغاز کند و دوره محرومیتش خاتمه می یابد.
علی حسینی وزنه بردار فوق سنگین ایران که قهرمانی نوجونان آسیا و جوانان جهان را در کارنامه خود دارد و رکورد دار حرکت یک ضرب، دوضرب و مجموع جهان در رده جوانان است. در زمانی که صحبت زیادی از شکستن رکوردهای حسین رضازاده توسط او مطرح بود، برای دومین بار نتیجه آزمایش دوپینگ او در رقابت های قهرمانیل 2009 جهان در کره جنوبی مثبت اعلام شد و با محرومیت مادام العمر مواجه شد. پس از اعتراض به دادگاه عالی ورزش، محرومیت علی حسینی به 12 سال و تا سال 2021 کاهش یافت.
اما بر اساس قانون جدید فدراسیون جهانی، محرومیت وزنه بردارانی که برای بار دوم دوپینگ شان محرز شده تا هشت سال کاهش یافت تا او مجوز حضور در مسابقات قهرمانی جهان را به دست آورد و با کسب مدال نقره پیکارهای قهرمانی جهان، بازگشت باشکوهی در این رشته داشته باشد.
او بعد از رقابت های جهانی آمریکا، اکنون مدال طلای بازی های المپیک 2020 توکیو را نشانه گرفته است.
وزنه برداران فوق سنگین ایران در سال های آینده با توجه به حضور «لاشا تالاخادزه» گرجستانی که مدال طلای جهان و المپیک را در کارنامه دارد و همچنین وزنه برداران فوق سنگین مطرح کشور روسیه، کار سختی برای کسب مدال خواهند داشت.

*ماجرای ادامه دار کیانوش رستمی
ماجرای تمرینات شخصی کیانوش رستمی درست در ابتدای سال 95 و با آغاز سرمربیگری سجاد انوشیروانی و قبل از بازی های المپیک 2016 ریو آغاز شد. او اعتقاد داشت که با تمرینات شخصی می تواند مدال طلای المپیک را بگیرد که در ریو موفق به انجام این کار شد.
بعد از طلای المپیک، دیگر کسی جلودار رستمی نبود و او در هیچ یک از اردوهای تیم ملی حضور نیافت و حتی در این راه از حمایت های فدراسیون نیز برخوردار بود که این موضوع سبب شد تا سجاد انوشیروانی از سرمربیگری تیم ملی استعفا دهد و جای خود را به محسن بیرانوند دبیر فعلی فدراسیون بسپارد.
بیرانوند نیز با توجه به در پیش بودن مسابقات جهانی سال 2017 آمریکا، انجام تمرینات شخصی رستمی را پذیرفت تا بدانجا که حتی در مسابقات جهانی و در زمانی که رستمی به روی تخته می رفت، سرمربی وقت تیم ملی هیچ دخالتی در امور فنی او نداشت.
رستمی که اعلام شده بود از ناحیه زانو مصدومیت شدیدی داشت، در آمریکا و در رقابت تنگاتنگ با «پرز مندز» شیلیایی در دسته 85 کیلوگرم با انتخابی اشتباه در نخستین حرکت و ضرب وزنه سنگین 212 کیلوگرم را انتخاب کرد که نتوانست آن را بالای سر ببرد و برای بار دوم نیز در مهار آن ناکام بود. در حرکت سوم نیز وزنه 215 کیلوگرمی را انتخاب کرد که آن را نیز نتوانست بالای سر ببرد تا وداع تلخی با رقابت های قهرمانی جهان داشته باشد.

وزنه بردار کرمانشاهی تیم ملی که از سال 2012 در هیچ مسابقه جهانی، آسیایی و المپیک حذف نشده بود، می توانست با انتخاب وزنه 205 کیلوگرمی مدال طلای خود را رقم بزند، اما این پرز مندز شیلیایی بود که با برنامه ریزی و انتخاب وزنه های درست، هر سه مدال طلای دسته 85 کیلوگرم را به گردن آویخت.
بعد از مسابقات جهانی، محمد حسین برخواه سکاندار تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان ایران شد و حتی نخستین اردوی تیم ملی نیز هم اکنون و با حضور همه ملی پوشان به غیر از کیانوش رستمی در ماهشهر استان خوزستان در حال برگزاری است.
کیانوش رستمی با وجود تجربه تلخ جهانی آمریکا، همچنان بر موضع خود اصرار دارد و به نظر می رسد که برخواه همچون سایر سرمربیان تیم ملی در ماههای آینده با چالش جدی رستمی مواجه خواهد شد، چالشی که شخص رییس فدراسیون به عنوان حامی در کنار رستمی خواهد بود.

*تشکیل نخستین تیم ملی بانوان تاریخ وزنه برداری ایران
براساس سیاست های فدراسیون بین المللی وزنه برداری، کشورهایی همچون ایران که تاکنون در بخش زنان فعالیتی نداشته اند ، باید در بخش بانوان نیز فعالیت خود را آغاز کنند که این موضوعی میمون و مبارک برای ورزش ایران بود.
در همین راستا فدراسیون وزنه برداری در ابتدا چراغ خاموش و با ایجاد بسترهای لازم در استان ها با تعیین نایب رییسان بانوان هیات ها، کار خود را آغاز کرد.
در ادامه فدراسیون در بهمن ماه امسال نخستین رکوردگیری را از بانوان وزنه برداری ایران در سالن وزنه برداری مجموعه ورزشی آزاد تهران انجام داد و نفرات برتر که در رده های سنی نوجوانان و جوانان هستند، به اردو دعوت شدند.
اولین مرحله اردوی تیم ملی وزنه برداری رده سنی نوجوانان و جوانان کشورمان با حضور 14 وزنه بردار از 11 اسفند در مجموعه ورزشی آزادی تهران آغاز شد که در ادامه، اردونشین در خلال برگزاری سومین دوره جام فجر به اهواز اعزام شدند و در کارگاه اصلاح تکنیک زیر نظر «اورسلا پاپاندرئا» نایب رئیس فدراسیون بین المللی به مرور تکنیک پرداختند. این اردوی دو هفته ای روز گذشته به پایان رسید.
پاپاندرئا در خصوص هدف و انگیزه سفر به ایران گفت: من به عنوان نائب رییس فدراسیون جهانی و رئیس کمیسیون بانوان فدراسیون جهانی هدفم این بود علاوه بر بررسی دقیق تر وضعیت وزنه برداری در ایران، به بانوان وزنه بردار این اطمینان را دهم که فدراسیون جهانی از تمام فعالیت های بانوان حمایت می کند.
حال بنا به گفته رییس فدراسیون، تیم وزنه برداری بانوان در رده سنی نوجوانان قرار است به عنوان نخستین تیم تاریخ وزنه برداری بانوان ایران در پیکارهای قهرمانی آسیا که اواخر فروردین در ازبکستان برگزار می شود، حضور یابد.

*کیفیت پایین سومین دوره جام فجر
سومین دوره رقابت های وزنه برداری بین المللی جام فجر (یادواره سردار شهید عزیز الماسی) با حضور 10 تیم آمریکا (یک وزنه بردار)، گرجستان (سه وزنه بردار)، تاجیکستان (دو وزنه بردار)، افغانستان (سه وزنه بردار)، صربستان (دو وزنه بردار)، بنگلادش (سه وزنه بردار)، یمن (یک وزنه بردار)، نپال (سه وزنه بردار)، سوریه (چهار وزنه بردار) و تیم استان خوزستان (8 وزنه بردار) و مجموع 30 وزنه بردار روزهای 17 تا 19 اسفند در ورزشگاه امام رضا (ع) شهرک نفت در اهواز برگزار شد که با قهرمانی تیم خوزستان به پایان رسید.
این مسابقات در حالی برگزار شد که در دسته های مختلف بین 3 تا 4 وزنه بردار حضور داشتند و مقایسه نتایج دسته های برگزار شده جام فجر با مسابقات قهرمانی کشور که بهمن ماه امسال در اهواز برگزار شد، نشان می دهد که جام فجر از نظر فنی از سطح بسیار پایینی برخوردار بود و به جز تک نماینده آمریکا و سه وزنه بردار گرجستانی، سایر وزنه برداران شرکت کننده در جام فجر، تقریبا از نظر فنی هیچ حرفی برای گفتن نداشتند.
از سوی دیگر مسابقات قهرمانی کشور در سال 96 خود یکی از ضعیف ترین نتایج از نظر رکوردی طی سال های اخیر بوده است و تعداد پایین شرکت کنندگان در مسابقات قهرمانی کشور و استقبال نکردن استان ها، سطح کیفی مسابقات را کاهش داد.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**1067** 1418انتهای پیام /*


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.