خانه / دسته‌بندی نشده / فوتبال را از سیاسی نکنیم – مسعود میرزایی*

فوتبال را از سیاسی نکنیم – مسعود میرزایی*سرمربی پرتغالی کشورمان پس از دیدار دوستانه ایران و تونس که چهارم فروردین ماه جاری با نتیجه یک بر صفر به سود تیم حریف به پایان رسید، گفته بود؛ بازیکنان لیگ ایران توانمندی فنی لازم برای کمک به تیم ملی در جام جهانی را ندارند.
‘دوست داشته باشید یا نه بازیکنان داخلی آماده حضور در جام جهانی نیستند. اگر آنها تا جام جهانی تمرینات با کیفیتی انجام ندهند، ما شانسی نخواهیم داشت.’
همین اظهار نظر سرمربی تیم ملی کافی بود کارشناسان و مربیان داخلی انتقادات خود را به کی روش افزایش دهند تا جایی که برخی از آنها این اظهارات را «توهین این مربی پرتغالی به فوتبال ایران» تعبیر کردند. در کنار اظهارات فنی اهالی فوتبال برخی سیاستمداران نیز وارد گود شدند و به انتقاد از کی روش پرداختند.
از جمله یک نماینده مجلس شورای اسلامی به اظهارات سرمربی تیم ملی واکنش نشان داد و گفت که کی روش بعد از سالها حضور در ایران هنوز به فرهنگ و آداب ایرانی آشنا نشده و چنانچه اظهار نظرهای او همچنان به این شکل ادامه داشته باشد به طور حتم مجلس از طریق وزارت ورزش و جوانان به این موضوع ورود جدی خواهد کرد.
اظهارات جنجالی و خبرساز کی روش در سال هایی که هدایت تیم ملی فوتبال ایران را بر عهده دارد کم نبوده و بعضی از آنها نیز در مقاطعی غیرفوتبالی و غیرفنی بوده که در زمان خود پاسخ هایی نیز به آنها داده شده است.
انتقاد سرمربی تیم ملی فوتبال از توانایی های بازیکنان شاغل در لیگ داخلی فارغ از درستی و نادرستی آن (که کارشناسان بی طرف باید در مورد آن نظر بدهند)، در میان اظهارنظرهای جنجالی متعدد وی، یکی از فنی ترین و فوتبالی ترین آنها به شمار می رود و مناسب است که به جای سیاستمداران، اهالی فوتبال و دست اندرکاران لیگ های داخلی به آن پاسخ دهند.
البته به رغم تعطیل بودن روزنامه ها در ایام نوروز، تعدادی از کارشناسان و سرمربیان تیم های باشگاهی پاسخ های فنی لازم و کافی را در شبکه های مجازی، صدا و سیما و خبرگزاری ها به اظهارات کی روش دادند و به نظر می رسد در آستانه رقابت های مهم جام جهانی نباید این گونه حاشیه ها بویژه از سوی افراد غیرفوتبالی و سیاسی بیش از این دامن زده شود، چرا که دود آن فقط به چشم فوتبال ملی ما خواهد رفت.
اصولا در کشورهای توسعه یافته (از نظر ورزشی و سیاسی) حتی پیش از اجرایی شدن قوانین و مقررات سختگیرانه نهادهای بین المللی ورزشی در مورد عدم دخالت افراد غیرمرتبط و بویژه صاحبان قدرت در ورزش، سیاستمداران در این امور دخالت نمی کردند و زمام این گونه امور در دست افراد حرفه ای بوده است.
با اینکه ورزش و بویژه فوتبال در همه کشورها محبوب و جذاب است و می تواند هر سیاستمداری را برای ورود به این عرصه وسوسه کند ولی در کشورهای توسعه یافته به دلیل استقلال حرفه ای و اقتصادی نهادهای ورزشی، سیاستمداران، حتی قدرتمندترین آنها نیز به خود اجازه نمی دهند که چنین بکنند.
به عنوان نمونه در سال 2012 که فدراسیون فوتبال انگلیس در تصمیمی پر سرو صدا ‘فابیوکاپلو’ را از سرمربیگری ‘سه شیرها’ برکنار کرد، خبرنگاران از دیویدکامرون نخست وزیر وقت آن کشور درباره سرمربی بعدی سوال کردند که وی در پاسخ گفت: ‘روزی که نخست وزیر در این کارها دخالت کند و سرمربی تیم ملی انگلیس را انتخاب نماید، روز بدی برای فوتبال خواهد بود.’
————–
* خبرنگار ایرناانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.