خانه / دسته‌بندی نشده / فیلم های کمدی به رونق سینما کمک می کند

فیلم های کمدی به رونق سینما کمک می کندعزیزالله حاجی مشهدی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا افزود: فیلم های شاد و کمدی از بدو پیدایش هنر – صنعت سینما، مورد توجه و اقبال مخاطبان بوده است.
وی ادامه داد: فیلم های طنز در مقایسه با سایر فیلم های سینمایی دارای مضامین و درونمایه هایی جدی در حوزه مسایل اجتماعی، خانوادگی، اخلاقی، جنگ و دفاع مقدس و نظایر آنها بیشتر مورد اقبال تماشاگران بویژه مخاطبان معمولی سینما واقع می شود و علت آن ریشه در شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه امروز دارد.
این منتقد و نویسنده پیشکسوت سینما افزود: افزایش روزافزون مجموعه فشارهای اقتصادی و دشواری های مربوط به تامین حداقل رفاه وآسایش یک خانواده کم شمار، موجب شده تا مخاطبان سینما، به گونه کمدی توجه افزون تری نشان دهند.
حاجی مشهدی با بیان اینکه مخاطبان با حضور در سالن سینما می توانند ساعت ها و دقایقی از فشارها و تنگناهای اقتصادی، کمبودها و دشواری های معمول زندگی خود فاصله بگیرند، اضافه کرد: آنها می توانند ساعاتی در دنیای شاد، پر شوخ و شنگ پرده جادویی سینما خود را گم کنند، همین تجربه شیرین و البته بسیار کوتاه و زودگذر، برای بسیاری از مخاطبان سینما اصلی ترین دلیل توجه و علاقه بیشتر به فیلم هایی با مضمون شاد است.
به گفته وی، برای تولید کنندگان این گونه از فیلم ها نیز فروش چشمگیر و بازگشت سرمایه انگیزه مناسب و معقولی برای توجه به تولید آثار کمدی است، بویژه که برخی تهیه کنندگان با هوش و تا حدودی فرصت طلب، به خوبی دریافته اند که مخاطبان سینما، از تکراری بودن برخی مضمون ها و بویژه از تلخی برخی داستان های واقع نمای اجتماعی که یادآور تنگناها، مشکلات و گرفتاری های روزمره زندگی شان باشد، گریزان بوده و رویگردان و خسته به نظر می رسند و به همین دلیل در جست وجوی زنگ تنفسی برای رهایی هر چند موقتی از تلخی های زندگی هستند.
وی تصریح کرد: این نوع نگرش زمینه مناسب و بهترین بهانه برای کسانی شده که جدا از واجد شرایط بودن، به ساخت فیلم های شادی آور علاقه نشان داده و در مقام ادعا نیز، خیال شاد کردن روحیه مخاطبان خود را در سر بپرورانند.
این نویسنده و منتقد سینما افزود: تولید فیلم های شادی آور، اگر با نگاهی درست و سنجیده همراه شود، بی تردید بار دیگر خاطره خوش فیلم های شاخص شادی آور مانند «اجاره نشین ها»، «لیلی با من است»، «مارمولک»، «روز باشکوه»، «مجسمه»، «مرد عوضی»، «قاعده بازی» و برخی دیگر نمونه های موجه و قابل اعتنا دو – سه دهه سینمای ایران تکرار خواهد شد که هم می تواند از طریق فروش چشمگیر به رونق چرخه اقتصادی هنر صنعت سینما منجر شود و هم به نیاز جدی مخاطبان وسینما دوستان پاسخی درست داده شود.
از ابتدای سال جاری تاکنون فیلم های طنز با استقبال بسیار خوب مخاطبان مواجه شده و فیلم سینمایی «نهنگ عنبر 2، سلکشن رویا» به کارگردانی سامان مقدم با حدود 21 میلیارد تومان فروش رکورد فروش فیلم در سینمای ایران را شکست.
فیلم طنز «گشت ارشاد 2» ساخته سعید سهیلی دیگر اثر پرمخاطب سال بود که به فروشی حدود 20 میلیارد تومان دست یافت.
به فهرست فیلم های طنز پرمخاطب در سال جاری نیز می توان «خوب، بد، جلف» به کارگردانی پیمان قاسم خانی حدود 16 میلیارد تومان، «اکسیدان» ساخته حامد محمدی حدود 10 میلیارد تومان و «ساعت 5 عصر» از مهران مدیری حدود 9 میلیارد تومان فروش اشاره کرد.
اکنون نیز دو فیلم طنز «خالتور» به کارگردانی حسین فرحبخش و «آینه بغل» ساخته منوچهر هادی در اکران هستند که هر یک حدود 6 میلیارد فروش داشته اند.
فراهنگ ** 9022 ** خبرنگار: رقیه نوری * انتشار:انتهای پیام /*


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.