خانه / دسته‌بندی نشده / منتقد سینما: فیلم های طنز نیاز مخاطبان را به شادی برآورده می کنند

منتقد سینما: فیلم های طنز نیاز مخاطبان را به شادی برآورده می کنندمنوچهر اکبرلو روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا افزود: فیلم های سینمایی کمدی در مقایسه با سایر فیلم ها با مضامین مختلف که بر پرده سینماها در حال اکران هستند، فروش قابل توجهی دارند و این به آن دلیل است که بسیاری از مردم برای پر کردن اوقات فراغت به سینما می روند و ترجیح می دهند که در سینما اوقات مفرحی داشته باشند و معمولا فیلم های کمدی این توقع را برآورده می کنند.
وی اظهار کرد: فیلم هایی که با مسایل اجتماعی ساخته می شوند و یک معضل اجتماعی را نقد می کنند، بیشتر موضوع محور هستند و نویسنده و کارگردان به جذاب بودن اثر کمتر توجه می کند، به همین دلیل این فیلم ها دارای مخاطبان خاصی است و عموم مردم آنها را برای تماشا نمی پسندند.
این نویسنده و منتقد سینما با بیان اینکه فیلم های کمدی همواره در همه جای دنیا استقبال بیشتری را شاهد هستند، اضافه کرد: فضای عمومی جامعه نیز در میزان استقبال از فیلم ها موثر است، به این معنا که فضای پر از اضطراب در کشور، تمایل تماشاگر به دیدن فیلم های جدی را از بین می برد.
اکبرلو ادامه داد: بحث های اجتماعی، اقتصادی و مسایلی مانند صحبت درباره آلودگی هوا و مسئله زلزله همگی سبب می شود که جامعه دچار بی ثباتی، ناآرامی و اضطراب شود، در این میان اگر کسی تمایل داشته باشد به سینما برود طبیعی است فیلم کمدی را انتخاب می کند تا به او کمک کند کمی از فشارهای ذهنی و دغدغه های او بکاهد.
به گفته وی، فیلم های سینمایی کمدی خواسته مردم را برای داشتن اوقات مفرح و به دور از فشار ذهنی و دغدغه های دیگر زندگی برآورده می کند.
اکبرلو با بیان اینکه ممکن است برخی فیلم های کمدی دارای محتوای جذاب و مطلوبی نباشد، تصریح کرد: برای تماشاگران، مفرح بودن فیلم بیشتر مهم است تا ساعاتی که در سالن سینما هستند، به خنده بیفتند.
این نویسنده و منتقد سینما با بیان اینکه سینما در طول تاریخ به نیاز مخاطب توجه نشان داده است، گفت: از سوی دیگر بسیاری از کارگردان‌ها معتقدند در کشور با توجه به مشکلات اقتصادی و اجتماعی که وجود دارد، مردم بیش‌ازپیش به دیدن فیلم‌های کمدی علاقه‌مندند تا در همان زمان دو ساعت حضور در سالن سینما فارغ از همه‌چیز شاد باشند و طبعا وقتی مردم به دیدن فیلمی اقبال نشان دهند، وجه سودآوری هم دارد.
از ابتدای سال جاری تاکنون فیلم های طنز با استقبال بسیار خوب مخاطبان مواجه شده است. فیلم سینمایی «نهنگ عنبر 2، سلکشن رویا» به کارگردانی سامان مقدم با حدود 21 میلیارد تومان فروش رکورد فروش فیلم در سینمای ایران را شکست.
فیلم طنز «گشت ارشاد 2» ساخته سعید سهیلی دیگر اثر پرمخاطب سال بود که به فروشی حدود 20 میلیارد تومان دست یافت.
به فهرست فیلم های طنز پرمخاطب در سال جاری نیز می توان «خوب، بد، جلف» به کارگردانی پیمان قاسم خانی حدود 16 میلیارد تومان، «اکسیدان» ساخته حامد محمدی حدود 10 میلیارد تومان و «ساعت 5 عصر» از مهران مدیری حدود 9 میلیارد تومان فروش اشاره کرد.
اکنون نیز دو فیلم طنز «خالتور» به کارگردانی حسین فرحبخش و «آینه بغل» ساخته منوچهر هادی در حال اکران هستند که هر یک حدود 6 میلیارد تومان فروش داشته اند.
فراهنگ ** 9022 ** خبرنگار: رقیه نوری * انتشار:انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.