خانه / دسته‌بندی نشده / نیاز استان قزوین به 70 هزار متر فضای کتابخانه ای

نیاز استان قزوین به 70 هزار متر فضای کتابخانه ایبه گزارش ایرنا، رویا اسماعیلی سه شنبه شب در نشست انجمن کتابخانه های استان قزوین با استاندار با اشاره به چشم انداز کتابخانه های استان در سال 1404،افزود: همچنین در حال حاضر چهار میلیون نسخه کتاب نیز برای رسیدن به وضعیت استاندارد نیازمندیم.
وی با اشاره به سایر نیازها برای تحقق استانداردهای حوزه کتابخانه ها در قزوین،اضافه کرد: زیربنای کتابخانه های استان هم اکنون برای هر 100 نفر 2.5 متر مربع است که این میزان باید به هشت متر مربع برسد.
این مسئول اضافه کرد: همچنین سرانه عضویت کتابخانه های استان نیز هم اکنون 6 درصد است که در چشم انداز1404 این رقم باید به 35درصد افزایش یابد.
اسماعیلی در ادامه با اشاره به اینکه مناطقی از شهر قزوین مانند مینودر، کوثر و پونک فاقد فضای کتابخانه ای هستند،گفت: از سال 90 زمینی از سوی اداره کل راه و شهرسازی برای احداث کتابخانه مرکزی در قزوین به اداره کل کتابخانه ها واگذار شده اما به دلیل نبود منابع مالی تاکنون احداث نشده است.
وی ادامه داد:این زمین با مساحت 6 هزار و 172متر مربع در منطقه پونک واقع شده و حداکثر زیربنای در نظر گرفته شده برای آن هفت تا 10هزار متر مربع است.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: درصورت تامین منابع اعتباری فضاهایی چون قرائت خانه مجزا، بخش مرجع، مخزن کتاب، بحش قزوین شناسی، نابینایان، کودک و اسباب بازی برای این کتابخانه مرکزی پیش بینی شده که بخشی از فضاهای مورد نیاز ما برای رسیدن به وضعیت استاندارد را برطرف خواهد کرد.
وی همچنین گفت: با توجه به اینکه سال ها از زمان واگذاری این زمین می گذرد امیدواریم در دولت تدبیر و امید موفق به جذب اعتبار برای احداث این کتابخانه شویم.
استان قزوین دارای 36 باب کتابخانه نهادی و 31 باب کتابخانه مشارکتی است.
هم اکنون80 هزار نفر عضو کتابخانه های استان قزوین هستند.
7388*3013
خبرنگار: پریسا نوروزی**انتشار دهنده: رضا اولادیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.