خانه / دسته‌بندی نشده / وضعیت فوتبال خراسان رضوی از دید برخی دست اندرکاران

وضعیت فوتبال خراسان رضوی از دید برخی دست اندرکارانبه گزارش ایرنا، تیمهای مشکی پوشان و پدیده خراسان به عنوان نمایندگان خراسان رضوی در لیگ برتر فوتبال ایران بار دیگر برای سقوط نکردن، نه برد و قهرمانی، به میدان رفتند و کارنامه خوبی از خود بر جای نگذاشتند.
پدیده خراسان در هفته بیست و هفتم لیگ برتر با هشت برد، هشت مساوی، 11 باخت و کسب 26 امتیاز در رده دوازدهم جدول قرار دارد. این تیم هنوز سقوط نکرده اما در چند قدمی سقوط قرار دارد. مشکی پوشان خراسان نیز 2 برد، 9 مساوی، 16 باخت و تنها 15 امتیاز با سقوط به قعر جدول در رده شانزدهم و آخرین رتبه جای گرفته است.
این درحالیست که به اذعان بسیاری از فعالان ورزشی این حوزه فوتبال خراسان از لحاظ بازیکن، نیروی انسانی و تماشاچی در سطح خوبی قرار دارد ولی به دلیل وجود برخی مسائل فنی و فقدان دانش فنی در حوزه مربیگری در سه فصل از 16 دوره اخیر لیگ برتر فوتبال، قهرمان لیگ در مشهد مشخص و با باخت نمایندگان خراسان جشنهای قهرمانی در این خطه برگزار شد.
تیم پدیده خراسان هجدهم فروردین جاری در ورزشگاه ثامن الائمه(ع) مشهد با باخت در مقابل پرسپولیس تهران، قهرمانی را برای این تیم تهرانی رقم زد. حال باید دید گیر فوتبال خراسان کجاست، چرا نباید نمایندگان خراسان رضوی به مانند دیگر استانها به جای جنگیدن برای قهرمانی و کسب سهمیه آسیایی، برای دیرتر سقوط کردن بجنگند؟

* فقدان ظرفیت تیم لیگ برتری به لحاظ ساختاری
سرمربی خراسانی تیم ملی نوجوانان به خبرنگار ایرنا گفت: این استان به دلایل مختلف از نظر سازمانی و مالی به رغم ظرفیتهای فنی بالایی که دارد شاید به لحاظ ساختاری و باشگاهی ظرفیت داشتن تیم لیگ برتری را ندارد.
عباس چمنیان افزود: متولیان ورزش خراسان باید یکبار برای همیشه تصمیم بگیرند یا فوتبال حرفه ای را دنبال کنند و با فراهم کردن زیرساختها و تجدیدنظر در شیوه باشگاهداری به تقویت تیمهای لیگ برتری بپردازند یا اینکه به رده های پایین تر قانع بوده و به فوتبال پایه و پایین تر بپردازند. در غیر این صورت، فعالیتها مقطعی و غیرپایدار خواهد بود.
وی ادامه داد: تیم پدیده خراسان در چهار سال لیگ برتر نتوانسته به اندازه کافی تماشاگر جذب کرده و ارتباط خوبی با هوادارن داشته باشد. تیمها بدون داشتن پایگاه اجتماعی نمی توانند امیدوار به موفقیت مستمر باشند.
این مربی فوتبال گفت: مشکلات اقتصادی نیز باعث شد پدیده در چند فصل اخیر در جایگاه مناسبی نباشد اما در لیگ جاری به لحاظ ساختار از تیم مشکی پوشان خراسان بهتر بود ولی به دلیل تصمیم گیری نامناسب عملکرد مطلوبی نداشته است.
وی افزود: سقوط تیم مشکی پوشان خراسان در لیگ قابل پیش بینی بود. در 2 دوره قبل لیگ فوتبال راهیابی این تیم به لیگ در دقیقه 90 نهایی شد لذا امسال باید کادر فنی و مدیرانش آسیب شناسیهای لازم را برای حضور موفق در لیگ برتر انجام می داند و قابل پیش بینی بود اگر روند کار عوض نشود مشکی پوشان با سقوط روبر خواهد بود.

* نوسان در تصمیم گیریهای فنی
چمنیان همچنین گفت: نوسانات موجود در حوزه تصمیم گیری تیم مشکی پوشان خراسان عامل اصلی سقوط این تیم بود. وجود مشکلات متعدد از مدیریت تا منابع مالی محدود، تصمیم گیریهای مدیریتی کادر فنی و تغییرات فراوان باعث شد این تیم و بازیکنانش کیفیت لازم را برای ارتقاء جایگاه در جدول نداشته باشند.
وی به موضوع حمایت مسئولان نیز اشاره و بیان کرد: با همه نامهربانیها در خصوص این 2 تیم، مسئولان جایی که لازم بوده در حد متعارف اقدامات لازم را انجام داده اند لذا با تصمیم گیری بهتر می شد روند کار تیمهای فوتبال مشهدی بهتر باشد تا به مرز سقوط نرسند.
سرمربی خراسانی تیم ملی فوتبال نوجوانان افزود: ظرف 15 سال اخیر بعد از تیم ابومسلم در حوزه فوتبال حرفه ای هیچ توفیق چشم گیری نداشته ایم. مردم و علاقه مندان به سمت تیم ریشه دار و با کیفیت می روند.

* تیمها دچار روزمرگی شده اند
مالک تیم مشکی پوشان خراسان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تیمهای ما همه دچار روزمرگی هستند و فرصتی برای برنامه ریزی ندارند.
محمدرضا عباسی افزود: به رغم مشکلات متعدد مسئولان نیز پاسخگو نیستند و به فریاد ما نمی رسند. تیمها برای تمرین مشکل زمین دارند ولی گوش شنوایی نیست. با این وضعیت نمی توان به آینده بهتر امیدوار بود، برای موفقیت و رسیدن به جایگاه شاخص در لیگ برتر فوتبال باید همه دست به دست هم دهند و کار با یک نفر به پیش نمی رود.
وی ادامه داد: وقتی امکانات باشد مربیان نیز باقی نمی مانند و تیم را ترک می کنند بطوری که تیم مشکی پوشان خراسان فقط در برکناری اکبر میثاقیان دخیل بود بقیه مربیان خود تیم را ترک کردند. این مشکل مربوط به یکی دو سال نیست بلکه از سالها قبل تمام تیمها به این مشکلات دچار بوده اند. در این مسیر برخی تیمها از بین رفتند و تعدادی هم که ماندند با مشکلات ادامه فعالیت می دهند.
مالک تیم مشکی پوشان خراسان گفت: تا هستیم و بازی می کنیم مورد انتقادیم و هنگامی هم که سقوط می کنیم همه دایه مهربانتر از مادر می شوند و بدهکار همه می شویم. اما فقط بدهکار مردم و تماشاچیان هستیم و از هیج فردی سرزنش و منت را قبول نمی کنیم، دیکته نانوشته غلط ندارد و ما هم حتما اشتباهاتی داشته ایم ولی نبود امکانات و زیرساختهای لازم این اشتباهات را تشدید می کند.
وی افزود: از مردم خوب خراسان به دلیل سقوط تیم مشکی پوشان از لیگ برتر فوتبال عذرخواهی می کنم اما قول می دهم با شرایط مناسبتر سال آینده تیم را به لیگ برتر برگردانیم.

* فوتبال ساختار تشکیلاتی ندارد
مربی خراسانی تیم ملی فوتبال نوجوانان نیز به خبرنگار ایرنا گفت : فوتبال هم اکنون تبدیل به صنعت شده و کار صنعتی نیز باید ساختار داشته باشد.
محمد بابایی افزود: فوتبال ایران و به تبع آن فوتبال خراسان ساختار تشکیلاتی ندارند و روی باشگاههای لیگ برتری به عنوان باشگاه نمی توان حساب باز کرد.
وی ادامه داد: باشگاههای فوتبال فقط تیمداری می کنند و این درحالیست که تیمهای لیگ برتری باید مانند تیم رئال مادرید از امکانات مختلف نظیر ورزشگاه اختصاصی، زمین چمن، کلاسهای نظری، سالن بدنسازی و سایر امکانات برخوردار باشند که اینگونه نیست.
این مربی فوتبال گفت: تا باشگاهها از امکانات مناسب برخوردار نباشند نمی توانند درآمدزا باشند و از آنجا که بخش زیادی از ورزشگاهها دولتی هستند نمی توان روی مواردی نظیر بلیت فروشی و یا تبلیغات اطراف زمین مانور کرد.

* فقدان سرمایه گذاری روی تیمهای پایه
وی گفت: یک تیم لیگ برتری باید آکادمی خوبی داشته باشد و زیرساختهای خود را تامین کند. اگر قرارداد یک بازیکن متوسط لیگ برتری 500 میلیون تومان باشد چنانچه این مبلغ برای چهار تیم پایه نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید هزینه شود و خروجی این تیمها شش بازیکن باشد دیگر نیازی نخواهد بود این باشگاه برای لیگ برتر دنبال بازیکنان درجه 2 و 3 سایر باشگاهها برود.
بابایی افزود: مدیران باشگاههای ما ورزشی نیستند. باشگاه بایرمونیخ با بیش از 100 سال قدمت حدود 14 مربی در پرونده خود دارد و این در حالی است که باشگاه مشکی پوشان خراسان در یک فصل هشت مربی تعویض کرده است. دلیل این امر فقدان فلسفه کاری است. تیمهای ما باید افق خود را مشخص کرده و مطابق آن سرمربی مناسب را به استخدام درآورند تا پای برنامه تیم بایستد. از مربی با 2 ماه زمان نباید انتظار معجزه داشت.
وی ادامه داد: باید با کار زیربنایی عمر فعالیت باشگاهها طولانی شود. مدیران همه نتیجه گرا هستند و حاضر نیستند برای تیمهای پایه هزینه کنند.

* خراسان رضوی محروم در حوزه زیرساختهای فوتبال
رئیس هیات فوتبال خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: این استان در حوزه زیرساختهای ورزشی به فوتبال خیلی محروم است.
محمدمهدی برادران افزود: طی سالهای اخیر ظرفیتهای جدیدی از لحاظ زیرساختها به جز ورزشگاه امام رضا(ع) و یک باب ورزشگاه در قوچان مجموعه دیگری در خراسان رضوی بهره برداری نشده است. زیرساختهای موجود نیز در حال از بین رفتن هستند. زمین شماره 2 مجموعه تختی مشهد هم اکنون تعطیل شده است.
وی ادامه داد: مدیران خراسان رضوی در مقایسه با مدیران سایر استانها نسب به مقوله ورزش و فوتبال رویکرد مناسبی ندارند و اگر تاکنون چراغ فوتبال در خراسان روشن مانده به همت باشگاهها، تیمها و دوستداران این رشته ورزشی بوده و از سوی مدیران حمایتی صورت نگرفته است.
رئیس هیات فوتبال خراسان رضوی گفت: باید ورزش و در راستای آن فوتبال به عنوان یکی از علایق روز جوانان مورد توجه قرار گیرد و به عنوان مساله اجتماعی مورد توجه مدیران و مسئولان استانی باشد.
7505/1858انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.