خانه / دسته‌بندی نشده / کره جنوبی رقیب قدیمی والیبال ایران

کره جنوبی رقیب قدیمی والیبال ایرانبه گزارش ایرنا، سال ها انحصار قدرت در والیبال آسیا در اختیار سه تیم بود. ژاپن، چین و کره جنوبی سکوهای آسیایی را میان خود تقسیم می کردند و فرصت قدرت نمایی به تیم های دیگر نمی دادند. تا اینکه ایران از راه رسید و این انحصار را از بین برد.
مربیان خارجی زیادی در رشد والیبال ایران تاثیرگذار بودند. یکی از آنها «پارک کی وون» بود. این مربی کره ای، از سال 2002 تا 2005 هدایت تیم ملی ایران را بر عهده داشت و پس از سال ها، ایران را به مدال نقره بازی های آسیایی هم رساند. البته پارک بعد از جدایی از والیبال ایران، به شدت با ایرانی ها بد شد و زمانی که سرمربی کره جنوبی شد، بارها در مصاحبه های خود علیه والیبال ایران حرف زد.
کشورهای شرق آسیا به شدت به سنت والیبال خود پایبند هستند و کره جنوبی در این زمینه از چین و ژاپن هم متعصب تر است. چین از پارسال برای نخستین بار در تاریخ یک مربی خارجی (رائول لوزانو) استخدام کرد و ژاپن هم چند سال از احمد مساجدی مربی ایرانی در کادر فنی خود بهره برد اما کره جنوبی همچنان علاقه ای به استفاده از دانش خارجی ها ندارد.
کره جنوبی تاکنون هشت بار در المپیک به میدان رفته که در کنار ژاپن، سرآمد آسیایی هاست. این تیم در 19دوره مسابقات قهرمانی آسیا هم به 17 مدال رسیده که بیشتر از هر تیم آسیایی دیگری است. در بازی های آسیایی هم به غیر از دوره اول که این تیم حضور نداشت و دوره دوم که در رده پنجم ایستاد، از سال 1966 تاکنون، یعنی 13دوره پیاپی، به مدال دست یافته است.
با این وجود والیبال کره جنوبی چند سالی است قدرت سابق را ندارد و در آسیا هم تیم مقتدری نیست. شاید از همین الان بتوان پیش بینی کرد که این تیم در لیگ ملت های والیبال در رده شانزدهم قرار می گیرد و در مقابل غول های بزرگ جهان حرفی برای گفتن نخواهد داشت.
کیم هوچول که پیش از این در سال های 2006 تا 2009 سرمربیگری کره جنوبی بود، از پارسال دوباره هدایت این تیم را بر عهده گرفت. این مربی 62 ساله مانند پارک کی وون کار مربیگری را در ایتالیا فرا گرفته و تحت تاثیر والیبال این کشور است.
کره جنوبی تیم 21 رده بندی فدراسیون بین المللی است که پایین ترین رتبه در میان 16 تیم شرکت کننده در لیگ ملت های والیبال است. این تیم با میانگین قدی 193 سانتی متر هم، سومین تیم کوتاه قامت رقابت ها محسوب می شود. میانگین سنی بازیکنان کره جنوبی هم 26 سال است.
افتخارات تیم ملی والیبال کره جنوبی:
قهرمانی آسیا: 4 طلا، 4 نقره و 9 برنز
بازی های آسیایی: 3 طلا، 6 نقره و 4 برنز
جام کنفدراسیون والیبال آسیا: 1 طلا و 1 نقره
تیم ملی والیبال ایران از ساعت 18:30 جمعه یک خرداد، در سالن آزادی میزبان کره جنوبی است. این مسابقه نخستین مسابقه ایران در هفته پنجم لیگ ملت های والیبال خواهد بود.
ورزشی ** 2024**1597انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.