خانه / دسته‌بندی نشده / گلیم سفره کردی به پهلوانان چوخه کار خراسان شمالی اهدا می شود

گلیم سفره کردی به پهلوانان چوخه کار خراسان شمالی اهدا می شودمحمد محمدی یکشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این اقدام در راستای ترویج و ارج نهادن به میراث معنوی کشتی باچوخه، در آیین مسابقات ملی کشتی با چوخه 14فروردین اسفراین انجام می شود .
وی افزود :ارزش ریالی هر گلیم سفره کردی نفیس 10میلیون ریال است که به نفرات برتر هر وزن اهدا خواهد شد.
به گزارش ایرنا کشتی سنتی باچوخه خراسان شمالی از ورزش های پر طرفدار دراین خطه است که به عنوان میراث معنوی در سال 87 به شماره 30 در فهرست آثار ملی ناملموس کشور ثبت شده است.
همه ساله در 14 فروردین، شهرستان اسفراین طبق سنتی دیرین و کهن میزبان بزرگترین مسابقات کشتی با چوخه کشور با حضور نام آوران این عرصه از سراسر کشور است .
این رویداد بزرگ ورزشی که ازآن به عنوان بزرگترین رویداد گردشگری تک مکانی و تک زمانی ورزش کشورنیز یاد می شود را بیش از 70 هزار تماشگر مشتاق در گود چشمه زینل خان اسفراین از نزدیک تماشا می کنند.
چوخه واژه ای کردی و نام لباسی است که کشتی گیران این رشته به تن می کنند که از شنل کوتاهی که کشتی گیران آن را با شال سفیدرنگی محکم می کنند تشکیل شده و از آنجا که این کشتی از قدیم الایام در بین عشایر کرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام کشتی باچوخه معروف شده است.
مسابقات مزبور با نواخته شدن دهل و سرنا همراه است که در ذهن بیننده تداعی کننده رشادتها و دلاوریهای پهلوانان و نام آوران تاریخ ایران است.
کشتی گیران چوخه قبل از آغاز مسابقه وضو گرفته و با روحیه ای معنوی پا به میدان گذاشته و پس از روبوسی با حریف با دستور داور مسابقه که معمولا’ از پیشکسوتان کشتی با چوخه است، کشتی را آغاز می کنند.
کشتی با چوخه سنتی را به نوعی می توان مادر تمام کشتی های آزاد، فرنگی، جودو و کوراش دانست چرا که اکثر فنون آن شبیه آنها است و بتدریج به کشتی های دیگر نیز رسوخ پیدا کرده است
شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60کیلومتری جنوب شرقی بجنورد مرکز خراسان شمالی قراردارد.
7189/ 6042انتهای پیام /*


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.