خانه / دسته‌بندی نشده / 2 ورزشکار بوکانی به تیم ملی دامه دعوت شدند

2 ورزشکار بوکانی به تیم ملی دامه دعوت شدندابراهیم نادری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: این 2 ورزشکار شامل ‘فاروق مام عبدالله’ و ‘نادر شوقی’ به مسابقات جهانی لبنان اعزام می شوند.
وی با اشاره به اینکه سهم جمهوری اسلامی ایران در مسابقات جهانی دامه سه نفر است، اضافه کرد: مسابقات دامه به میزبانی کشور لبنان در اردیبهشت سال آینده با حضور 18 تیم از کشورهای عربی و آسیای میانه برگزار می شود.
به گزارش ایرنا ‘دامه’ یک نوع بازی بومی محلی شبیه شطرنج با 32 مهره است و حریفان با پیش بینی حرکت مهره های طرف مقابل و حذف آنها بازی را پیش می برند.
در این بازی بومی محلی از یک صفحه شطرنجی 16 در 16 خانه ای استفاده می شود و مهره ها در 2 دسته 16 تایی و چهار ردیف هشت تایی در 2 طرف صفحه چیده می شود.
در این بازی محلی تمامی مهره ها حرکت های یکسانی دارد و می توانند به جلو و طرفین حرکت کرده و مهره های حریف را از بازی خارج کنند.
مهره ای که بتواند به خط پایانی طرف مقابل برسد، اختیارات ویژه ای دارد و در چهار گوشه صفحه می تواند حرکت کند و در صورتی که این مهره تنها مهره باقیمانده یک طرف مسابقه باشد، به آن ‘ داشه هاره’ می گویند.
این نوع بازی محلی با توجه به اینکه نیاز به امکانات و فضای زیادی ندارد در محیط خانه، مغازه و بوستان ها انجام می شود.
این بازی توسط کشور ترکیه ثبت جهانی شده است و هر ساله در کشورهای عربی و ترکیه مسابقات جهانی آن برگزار می شود.
شهرستان بوکان با 251 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع است.
7510/3093/3072
** خبرنگار: محمد ادیب ** تنظیم: پیمان پاکزادانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.