خانه / دسته‌بندی نشده / 30 تیم در مسابقات باچوخه اسفراین شرکت می کنند

30 تیم در مسابقات باچوخه اسفراین شرکت می کنندمهدی بهمنیار دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: 150 کشتی گیر و مربی چوخه کار از استان های مازندارن، تهران، خراسان شمالی، گلستان، خراسان رضوی، البرز، سمنان، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در این رقابت ها حضور می یابند.
وی افزود: این رقابت ها در پنج وزن 66، 74، 96، 84 و به اضافه 96 کیلوگرم برگزار می شود و به نفرات اول 50 میلیون ریال، دوم 40 میلیون ریال و سوم 30 میلیون ریال جایزه نقدی پرداخت می شود.
بهمنیار گفت: افزون بر جوایز نقدی، اداره میراث فرهنگی شهرستان اسفراین هم به افراد برتر وزن های مختلف این مسابقه یک گلیم سفره کردی نفیس به ارزش 10 میلیون ریال اهدا می کند.
وی ادامه داد: آیین مسابقات ملی کشتی با چوخه 14 فروردین در اسفراین از شبکه های ورزش و شبکه استانی اترک به طور زنده از محل گود زینل خان اسفراین پخش خواهد شد.
آیین بزرگترین مسابقات ملی کشتی باچوخه کشور هر سال 14 فروردین در شهرستان اسفراین استان خراسان شمالی طبق سنتی دیرین و کهن با حضور نام آوران این عرصه از سراسر کشور برگزار می شود.
این رویداد بزرگ ورزشی که از آن به عنوان بزرگترین رخداد گردشگری تک مکانی و تک زمانی ورزش کشور نیز یاد می شود، بیش از 70 هزار تماشاگر مشتاق در گود چشمه زینل خان اسفراین از نزدیک تماشا می کنند.
چوخه واژه ای کردی و نام لباسی است که کشتی گیران این رشته به تن می کنند که از شنل کوتاهی که کشتی گیران آن را با شال سفید رنگی محکم می کنند تشکیل شده و از آنجا که این کشتی از روزگاران گذشته در بین عشایر کرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام کشتی باچوخه معروف شده است.
این مسابقات با نواخته شدن دهل و سرنا همراه است که در ذهن بیننده تداعی کننده رشادت ها و دلاوری های پهلوانان و نام آوران تاریخ ایران است.
کشتی گیران چوخه قبل از آغاز مسابقه وضو گرفته و با روحیه ای معنوی پا به میدان گذاشته و پس از روبوسی با حریف با دستور داور مسابقه که بیشتر از پیشکسوتان کشتی با چوخه است، کشتی را آغاز می کنند.
کشتی با چوخه را به نوعی می توان مادر همه رشته های کشتی آزاد، فرنگی، جودو و کوراش دانست زیرا که بیشتر فنون آن شبیه این رشته های ورزشی است.
شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد.
7189/ 6042انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.