خانه / دسته‌بندی نشده / 30 تیم در مسابقات ملی کشتی باچوخه اسفراین شرکت می کنند

30 تیم در مسابقات ملی کشتی باچوخه اسفراین شرکت می کنندمهدی بهمنیار دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: 150 کشتی گیر و مربی چوخه کار از استان های مازندارن، تهران، خراسان شمالی، گلستان، خراسان رضوی، البرز، سمنان، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در این رقابت ها شرکت می کنند.
وی افزود: این رقابت ها در پنج وزن 66، 74، 96، 84 و به اضافه 96 کیلوگرم برگزارمی شود و به نفرات اول 50میلیون ریال، دوم 40 میلیون ریال و سوم 30 میلیون ریال جایزه نقدی پرداخت می شود.
بهمنیار گفت: علاوه برجوایز نقدی، اداره میراث فرهنگی شهرستان اسفراین هم به نفرات برتر این مسابقه یک گلیم سفره کردی نفیس به ارزش 10میلیون ریال اهدا می کند.
وی گفت : آیین مسابقات ملی کشتی با چوخه 14فروردین در اسفراین از شبکه های ورزش و شبکه استانی اترک به طور زنده از محل گودزینل خان اسفراین پخش خواهد شد.
آیین بزرگترین مسابقات ملی کشتی باچوخه کشور همه ساله 14 فروردین در شهرستان اسفراین استان خراسان شمالی طبق سنتی دیرین و کهن با حضور نام آوران این عرصه از سراسر کشور برگزار می شود.
این رویداد بزرگ ورزشی که ازآن به عنوان بزرگترین رویداد گردشگری تک مکانی و تک زمانی ورزش کشورنیز یاد می شود، بیش از 70 هزار تماشگر مشتاق در گود چشمه زینل خان اسفراین از نزدیک تماشا می کنند.
چوخه واژه ای کردی و نام لباسی است که کشتی گیران این رشته به تن می کنند که از شنل کوتاهی که کشتی گیران آن را با شال سفیدرنگی محکم می کنند تشکیل شده و از آنجا که این کشتی از قدیم الایام در بین عشایر کرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام کشتی باچوخه معروف شده است.
مسابقات مزبور با نواخته شدن دهل و سرنا همراه است که در ذهن بیننده تداعی کننده رشادتها و دلاوریهای پهلوانان و نام آوران تاریخ ایران است.
کشتی گیران چوخه قبل از آغاز مسابقه وضو گرفته و با روحیه ای معنوی پا به میدان گذاشته و پس از روبوسی با حریف با دستور داور مسابقه که معمولا از پیشکسوتان کشتی با چوخه است، کشتی را آغاز می کنند.
کشتی با چوخه سنتی را به نوعی می توان مادر تمام کشتی های آزاد، فرنگی، جودو و کوراش دانست زیرا که اکثر فنون آن شبیه آنها است و بتدریج به کشتی های دیگر نیز رسوخ پیدا کرده است.
شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد مرکز خراسان شمالی قراردارد.
7189/ 6042انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.