خانه / دسته‌بندی نشده / 700 رشته بومی و محلی در ایران شناسایی شد

700 رشته بومی و محلی در ایران شناسایی شدغلامرضا جعفری عصر پنجشنبه در حاشیه جشنواره بازیهای بومی و محلی شرق کشور در ششتمد سبزوار در جمع خبرنگاران به توسعه ورزشهای بومی محلی اشاره و بیان کرد: این کار نیاز به زیر ساختهای نرم افزاری و سخت افزاری و یک رویکرد فرهنگی و هم افزایی فرابخشی دارد.
وی افزود: برای ثبت و حفظ بازیهای بومی و محلی باید این بازیها را در قالب یک دایره المعارف تدوین کرد بطوری که در سال 100 بازی ثبت ملی شود.
رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی و محلی ادامه داد: یک بازی بومی محلی برای ثبت ملی و بین المللی نیاز به منابع قوی دارد. ثبت بازیها با توجه به سیاست سازمان یونسکو بر عهده سازمان میراث فرهنگی است.
وی گفت: با برگزاری دوره ها و جشنواره های بومی محلی به شکل آکادمیهای تخصصی برای کودکان زمینه پایداری و حفظ این بازیها به عنوان میراث ناملموس فرهنگی فراهم می شود.
نخستین جشنواره بازیهای بومی و محلی شرق کشور از امروز 30 فروردین در شهر ششتمد سبزوار با حضور 330 ورزشکار از پنج استان شرق کشور در رشته های هفت سنگ و چوب کشی در دو بخش مردان و زنان و در رده سنی بزرگسالان در حال برگزاری است.
این مسابقات عصر فردا با انتخاب تیمها و نفرات برتر به پایان می رسد.
ششتمد در 30 کیلومتری جنوب شهر سبزوار واقع است. سبزوار در فاصله 23 کیلومتری غرب مشهد واقع است.
8145/7495/1858انتهای پیام /*


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.