برنج‌های رسوبی در گمرک متروکه می‌شود

به گزارش ایسنا، بعد از حواشی و بحث هایی که در رابطه با برنج های دپو شده در گمرک که تا بیش از ۲۳۰ هزار تن برآورد می‌شود مطرح شد و واردکنندگان خواهان ترخیص کالای خود از گمرک به دلیل رو به فساد رفتن و کمبود آن در بازار، شده بودند اخیرا رئیس انجمن واردکنندگان برنج از حل شدن مشکل ارزی و صدور کد تخصیص ارز خبر داده و در یکی از مواضع خود اعلام کرده بود که فعلا تمایلی به ترخیص این کالا از گمرک ندارند چرا که به نوعی برای آن ها به صرفه نبوده و قیمت برنج وارداتی با برنج داخلی برابری می‌کند.


این در حالی بود که وی و برخی دیگر از واردکنندگان و صاحبان برنج های دپو شده در گمرک و بنادر از چندی پیش با انتقاد از رویه تخصیص و تأمین ارز نسبت به کمبود برنج در بازار و ترخیص فوری آن هشدار داده بود.


اما به دنبال مسائل مطرح شده پیگیری موضوع از گمرک ایران با اعلام مهرداد جمال ارونقی – معاون فنی گمرک ایران- در رابطه با متروکه شده برنج های رسوبی در گمرک همراه بود.


با کد تخصیص برنجی ترخیص نمی شود


این مقام مسئول در گمرک ایران چند نکته را در رابطه با مسائل مطرح شده توضیح داد و گفت: صدور کد تخصیص ارز به هیچ عنوان به معنای مجوزی برای ترخیص برنج های دپو شده در گمرک نیست و ما هیچ اختیاری برای ترخیص این برنج ها با صدور کد تخصیص نداریم و فقط باید کد رهگیری بانک (کد ساتا) صادر شود، بنابراین با صدور کد تخصیص مشکلی برای ترخیص برنج‌ها حل نخواهد شد.


ارونقی یادآور شد:تا پیش از این با وجود مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای ترخیص درصدی کالای اساسی از جمله برنج، با توجه به اینکه احراز و اعلام اینکه ثبت سفارشی در صف تأمین ارز است یا خیر، به عهده بانک‌های عامل است، این بانک‌ها براساس بخشنامه بانک مرکزی از صدور گواهی مبنی بر قرارگیری کالا در صف تامین ارز امتناع کرده و امکان ترخیص درصدی از محموله‌های کالاهای وارداتی وجود نداشته است.


نگفتیم برنج‌ها فاسد شدند


وی در رابطه با تشخیص فاسد شدن برنج های مانده در گمرک نیز گفت: ما در گمرک هیچ گاه اعلام نکرده ایم که برنج ها فاسد شده اند بلکه تأکید کرده‌ایم که با توجه به شرایط موجود در بنادر و کانتینرها این برنج ها رو به فاسد شدن هستند. در عین حال که تشخیص فاسد و یا سالم ماندن برنج ها بر عهده دستگاه های مربوطه از جمله سازمان کشاورزی و سازمان ملی استاندارد است و تا زمانی که مجوز معتبر آن ها به ما اعلام نشود ترخیص صورت نخواهد گرفت.


طبق قانون برنج ها متروکه می شود


معاون فنی گمرک ایران  با اشاره به اینکه برنج ها از مدت ها قبل به گمرک اظهار شده اند و ترخیص آن ها صورت نگرفته و در حال حاضر انجمن واردکنندگان برنج عدم تمایل خود برای ترخیص را اعلام کرده است گفت: بر این اساس گمرک ایران طبق قوانین امور گمرکی اقدام کرده و قانون متروکه را با رعایت مقررات مربوطه برای برنج های رسوبی در گمرک اعمال خواهد کرد.


وی یادآور شد:در صورتی که گمرک برنج های دپو شده که حدود ۲۳۰ هزار تن برآورد می شود را متروکه اعلام کند آنگاه این برنج ها برای تعیین تکلیف به سازمان اموال تملیکی سپرده می شود.


انتهای پیام

پاسخی بگذارید