ربیعی: پیغام‌های زیادی به روحانی برای دیدار با ترامپ رسیده است

به گزارش ایسنا، علی ربیعی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر دلیل فشار زیاد بر روحانی برای دیدار با ترامپ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، اظهار کرد: ما با دست پر برای امنیت منطقه در سازمان ملل حضور پیدا کرده‌ایم و ملاقات‌های خوبی هم با سران برخی کشورها داشته‌ایم. من معتقدم ترامپ داشت حربه صلح را می‌دزدید.


وی ادامه داد: پیغام و پسغام خیلی زیادی از سوی کشورهای مختلف حتی کشورهای منطقه و آسیا رسیده است که من نمی‌خواهم نام آنها را ببرم ولی ما حاضر نیستیم به خاطر فضای داخلی آمریکا منافع خودمان را هدر دهیم. تا ترامپ در داخل آمریکا بگوید هر چه من گفتم عمل شده است. اگر آنها همین امروز تحریم‌ها را متوقف کنند و به شرایط معاهده بازگردند فرصت برای مذاکره در قالب 1+5 فراهم می‌شود و چیزی غیر از این هم اتفاق نمی‌افتد.


وی درباره حمله به دولت به بهانه حضور در مقر سازمان ملل و مذاکره با کشورهای اروپایی اظهار کرد: دیروز دیدم که آقایی بحث می‌کرد که برجام مرد و از برجام چه می خواهید؟ ما دلمان می‌خواهد حرف های همه شنیده شود ولی آنچه ما دنبال می کنیم برای امروز و آینده ایران است و نمی‌خواهیم افراد غیرمسئول به ما حمله کرده و ما عقب‌نشینی کنیم باید در برابر نسل‌های آینده پاسخگو باشیم. کاری که ما دنبال می کنیم براساس اتفاق نظر داخلی است و اگر آنها به برجام بازگردند ملت ما پیروز شده است و اگر بازنگردند، از قبل تنها تر می شوند. من از همه رسانه‌ها و کسانی که می نویسند و صحبت می کنند می‌خواهم که منصفانه صحبت کرده و به کسانی که در خط مقدم ایستاده‌اند، فشار وارد نکنند.


ربیعی همچنین خاطرنشان کرد: از نظر دولت بیانیه سه کشور اروپایی در محکوم کردن ایران بخاطر مسائل عربستان و یمن به هیچ وجه قابل قبول نیست. بدون دلیل و مدرک صحبت کردن رویه‌ای  است که ایجاد شده است. شاید این کشورها تحت فشار امریکا چنین بیانیه‌ای صادر کرده اند اما از طرفی ملاقات هایی با رئیس جمهور داشته اند و بر ادامه برجام تاکید کرده اند که این‌ها نشان می دهد بیانیه آنها تحت تاثیر فشارهای امریکا است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در جلسه امروز1+4 مسائل و شروطی که قبلا مطرح کردیم را تکرار خواهیم کرد، ادامه داد: حرف ما این است که تحریم‌ها رفع شده و کشورها به همان شرایط گذشته معاهده و جایی که بودند، بازگردند. در این شرایط امکان مذاکره هم وجود دارد حتی برای اطمینان بخشی رئیس‌جمهور بن‌بست شکنی کرده و مطرح کرده ایم که دنبال تغییر کوچکی در دل برجام هستیم. این پیشنهاد را رئیس جمهور مطرح می کند ولی شرط ما این است که کشورهای طرف برجام به جایی که در برجام بودند، بازگردند و تحریم ها برداشته شود.


وی با اشاره به اظهارت ضدایرانی ترامپ گفت: این سخنان کارکرد داخلی در آمریکا دارد. استیضاح ترامپ هم مسائل داخلی آمریکاست. همه می دانند چه کسانی القاعده، داعش و تروریسم را ایجاد کرده اند و همه هم می‌دانند ایران است که با تروریسم و داعش مقابله کرده است. با تروریسم خواندن ایران، من یاد کتاب قلعه حیوانات افتادم و ظاهرا وزارت جنگ و صلح آمریکا دارد جای خود را با هم عوض می کنند. ما خودمان قربانی تروریسم هستیم. ترامپ با دست پس زده و با پا پیش می کشد و بنایی برای حل مسائل ندارد. ما برای ساخت بمب به اجازه هیچ کسی نیازی نداریم و براساس نظریه دینی خود دنبال ساخت بمب نبوده، نیستیم و نخواهیم بود.


ربیعی در ادامه درباره مصوبات امروز هیات دولت تصریح کرد: اساسنامه صندوق بازنشستگی نفت به تصویب دولت رسید و هیات امنای این صندوق به تصویب رسید.همچنین در جلسه امروز از مجلس برای موافقت با تشکیل وزارت بازرگانی تشکر شد و وزیر بازرگانی در موعد مقرر توسط رئیس جمهور به مجلس معرفی خواهد شد.


وی درباره موضوع وقوع زمین‌خواری در سواحل مکران خاطرنشان کرد: با وزیر کشاورزی صحبت کردم و مشخص شد اصلا موضوع زمین‌خواری نیست. من علاوه بر رسانه‌ها از مسئولان هم می‌خواهم که التهاب آفرینی نکنند. درباره این فرد باید بگویم زمین به او واگذار نشده، بلکه زمین به او اجاره داده شده است. آنطوری که حجتی به من گفت، حدود 100 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و صادرات میگو در حال انجام است و زمین هم به دولت تعلق دارد و اشتغال زیادی هم ایجاد شده است.


ربیعی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت به موضوع اعتراض به سهمیه‌های کنکور کارشناسی ارشد ورود کرده است، بیان کرد: گزارشی آمد که افراد با فاصله نود هزار رتبه، در کنار هم نشسته اند. این سهمیه ها نظر و مصوب دولت نبود. بحث های لازم در دولت انجام و قرار شد وزیر علوم بررسی‌های کافی را انجام دهد تا این موضوع در قالب لایحه ‌ای تقدیم مجلس شود تا هم ارزش‌گذاری‌های صورت گیرد و هم سهمیه‌ها به نحوی شکل نگیرد که موجب نگرانی اقشار دیگر جامعه شود.


سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است پیوندی از ریاست هلال احمر برود، تصریح کرد: نه هیچ بنایی برای تغییر وی وجود ندارد. هیچ گزارشی درباره رفتار غیرمتعارف از پیوندی وجود ندارد ولی در مجموعه وی اتفاقاتی رخ داده است که من فرصت صحبت با دوستان اطلاعاتی و قضایی را پیدا نکردم ما منتظر نظر آنها درباره واردات دارو از جمله یک داروی هندی هستیم که مدت زمانی که از این دارو گذشته است، مصرف اش را دچار مشکل کرده است.


ربیعی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره پیگیری‌های دولت برای حل مشکلات کارگران هپکو افزود: شریعتمداری مذاکرات مفصلی داشته و قرار شد برای پرداخت حقوق کارگران بازداشتی اتفاقی رخ ندهد. قرار شد برای واحدهای مساله‌دار، کمیته‌های مشخصی تشکیل شود تا امنیت شغلی کارگران به خطر نیفتد. واگذاری هپکو لغو خواهد شد. به بانک ملی هم دستور داده شده تا مشکلات جاری هپکو را حل کند من امیدوار هستم تا کارگری که برای معیشت خود فریاد می زند را در زندان نبینیم.


وی درباره آخرین تصمیم دولت برای نرخ تضمینی خرید گندم خاطرنشان کرد: به وزیر کشاورزی اختیار دادیم که زمان بیشتری برای خرید گندم اختصاص دهد. در حال کار کارشناسی برای تعیین قیمت گندم سال آینده هستیم و بعد از اینکه قیمت نهایی شد، اطلاع می دهیم.


سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره پاسخ دولت به حذف یارانه‌ ثروتمندان و اعتراض‌های انجام شده در این زمینه گفت: اعتراض در برخی استان‌ها وجود نداشته و در برخی استان‌ها اعتراض کمی صورت گرفته است ولی اشتباهی در سایت هدفمندی یارانه‌ها رخ داده است که پیامک برای افراد ارسال نشده بود که بلافاصله ارسال شد و بیشتر اعتراض ها مربوط به این افراد بود. دقت در بررسی برای حذف یارانه بیشتر شده و خطای کمی انجام شده است. برای بار سوم می گویم که یارانه ثروتمندان قطع می شود نه یارانه طبقه متوسط. قطع یارانه شامل بیش از دویست هزار خانواده نخواهد بود.


ربیعی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره واکنش دولت نسبت به اظهارات دیروز رئیس مجلس خبرگان مبنی بر ناامیدی از مدیران فعلی گفت: آقای جنتی برای ما محترم بوده و من درباره اظهارنظرهای وی صحبتی نمی کنم ولی چنین صحبت‌هایی درباره دولت مستقر با مشی رهبری مغایر است و ما به حمایت رهبری متکی هستیم. امیدواریم هیچ کس از تریبون رسمی سلایق فردی خود را مطرح نکند.


انتهای پیام

پاسخی بگذارید