ملخ‌های صحرایی به ایران باز می‌گردند

احمد سبحانی در گفت‌وگو با ایسنا با استناد به نامه وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: به صورت کلی به ۱۰ استان درگیر ملخ هشدار داده شده و اعلام کرده‌اند که این استان‌ها برای تدارکات لازم آمادگی لازم را داشته باشند و با سازمان برنامه و بودجه کشور و مدیریت برنامه‌ریزی استان هماهنگی‌های لازم برای فراهم کردن تدارکات انجام شود.


وی افزود: طبق بررسی‌های کارشناسی احتمالا سطح وسیعی از مناطق جنوب، جنوب غربی و شرقی کشور با هجوم و تکثیر ملخ‌های صحرایی مورد تهدید قرار خواهد گرفت و بر همین اساس لازم است برای مقابله با این تهدید، تمهیدات لازم اندیشیده و اقدامات لازم صورت پذیرد.


طبق بررسی‌های کارشناسی احتمالا سطح وسیعی از مناطق جنوب، جنوب‌غربی و شرقی کشور با هجوم و تکثیر ملخ‌های صحرایی مورد تهدید قرار خواهد گرفت


این مسئول بیان کرد: در همین راستا کارگاه آموزشی ملی سیستم‌های سمپاشی و تجهیزات مورد استفاده در مبارزه با ملخ صحرایی با حضور اساتید مجرب سازمان حفظ نباتات کشور و شرکت‌های تولید کننده سمپاش‌های ULV و توربولاینر و تکنسین‌ها و کارشناسان حفظ نباتات سراسر کشور به منظور ایجاد آمادگی و اتخاذ شیوه‌های مناسب مبارزه با ملخ صحرایی برگزار شده است.


مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تصریح کرد: الان در شرایطی قرار گرفته‌ایم که هم اطلاعات و آمادگی سال گذشته و هم یک سری تجهیزات، امکانات و لوازم مبارزه مثل سمپاش‌ها را که از قبل خریداری شده است داریم. مثلا از پارسال در مقدار سم خریداری شده پیش‌بینی امسال را نیز کرده‌ایم یعنی سموم کنترل را در حد موردنیاز برای شروع کار در اختیار داشته و مهمتر از همه تجربه مقابله را داریم.


سبحانی با اشاره به ضرورت همکاری بین دستگاهی برای مقابله با این آفت فراگیر، اظهار کرد: بخشی از کار مربوط به جهاد کشاورزی است که بخش فنی کار محسوب می‌شود و بخشی نیز از نظر امکانات پشتیبانی و اعتباری به ارگان‌های دیگر ارتباط دارد، البته باید اعتباری خاص این کار برای تهیه ملزومات و امکانات جدید مثل تجهیزات ایمنی و خریداری سموم جدید و تکمیلی موردنیاز در نظر گرفته شود.  


وی خاطرنشان کرد: هزینه‌های مبارزه بسیار زیاد است، از اجاره خودرو و تراکتور و نیروهای کارگری، تا تجهیز سمپاش‌ها و خرید سم و امکانات رفاهی و ایمنی کارگران که همه اینها مهم و جز الزامات کار است؛ لذا باید اعتباری برای این موارد دیده شود تا بتوانیم یک مبارزه و موفق مطلوب داشته باشیم.


احتمال می‌رود در نزدیکی‌های بهمن ماه ملخ‌ها از عربستان وارد کشور شوند و یا با مساعد شدن شرایط محیطی ملخ‌های غیرفعال دوباره تخم‌ریزی کنندمدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی بوشهر با توضیح اینکه اگر شرایط اکولوژیکی و شرایط اقلیمی به گونه ای باشد که با بارش زودهنگام مواجه باشیم این احتمال وجود دارد که دوباره شرایط برای تخم‌ریزی و تکثیر نسل ملخ‌های غیرفعال استان فراهم شود، ادامه داد: با این احتمال مواجه هستیم که در نزدیکی‌های بهمن ماه ملخ‌ها مثل پارسال از عربستان وارد کشور شوند و یا با مساعد شدن شرایط محیطی مثل بارش زودهنگام یا پوشش گیاهی خوب همین ملخ‌هایی که الان غیرفعال هستند دوباره تخم‌ریزی کنند. با این دو احتمال روبرو هستیم و برای هر دو احتمال نیز آمادگی لازم را داریم.


احمد سبحانی تاکید کرد: جمعیت ملخ‌های غیرفعال اکنون به گونه‌‎ای است که امکان مبارزه وجود ندارد، بنابراین باید در مواجه شدن با شرایط جدید چنانچه شرایط طوری شود که نیاز به مبارزه داشته باشد عملیات مبارزه را انجام دهیم. جلسات ستاد مدیریت بحران و کنترل ملخ مرتباً در سطح سازمان با همکاری ادارات مرتبط مثل مدیریت بحران استانداری، و حضور شهرستان‌های درگیر با حمله ملخ برای آمادگی و اطلاع رسانی مناسب و تجهیز امکانات برگزار و این موضوع به طور ویژه و جدی دنبال می‌شود.


انتهای پیام

پاسخی بگذارید